shutterstock-1451418656.jpg

Foto: Shutterstock

Provoněná a chráněná

Od deodorantu si slibujeme, že naši pokožku příjemně provoní, ochrání a samozřejmě zamezí pocení. Ale není deodorant jako deodorant. Ne všechny látky, které bývají často v produktech obsaženy, jsou tělu prospěšné. Mnohdy obsahují parabeny a škodlivé hliníkové soli, které jsou na výrobku označovány jako Aluminum Zirconium, Aluminum Chlorohydrate, Aluminium Chloride, Chloride Hydroxide Complexy a další. Tyto látky fungují na principu zablokování potních žláz. To nám sice může být příjemné, ovšem tělu tím zabraňujeme v tolik přirozeném procesu pocení. Z těla se tak nedostávají škodlivé látky a hromadí se v těle.
 
Přirozená cesta

K příjemné tělesné vůni si můžeme dopomoci sprchováním vlažnou vodou, nošením oblečení vyrobeného z přírodních materiálů a vhodnou volbou potravin. Další zbraní, která je ryze přírodní, je kamenec. Jde o látku nazývanou Potassium alum, což je solný krystal pocházející ze zemské kůry, kde vzniká díky zvětrávání žulových skal v teple a vlhku. „Kamenec na rozdíl od nebezpečných hlinitých solí obsažených v deodorantech neucpává póry ani se nedostává do krevního řečiště. Dokáže ale zúžit vývody potních kanálků na povrchu kůže, a tím pocení výrazně omezí,“ vysvětluje Kristína Bradáčová, produktová manažerka české značky Havlíkova apotéka a dodává: „Kamenec má řadu dalších výhod. Má antibakteriální účinky, jeho pH je pro pokožku příznivé, nepálí ani nijak jinak pokožku nedráždí, a především neobsahuje žádné chemikálie. Jediné, na co si dejte pozor je aplikace deodorantu přímo po holení. To by mohlo Vaši pokožku podráždit.“
 
Vsaďte na bylinky

Další věcí, která může zafungovat je užívání bylinek, a sice šalvěje lékařské nebo šalvěje muškátové. Z obou se dá připravit čaj, který můžete popíjet nebo použít odvar jako přísadu do koupele. 

trte.jpg

Bylinkové osvěžení (Havlíkova apotéka, 358 Kč) / Nobilis Tilia deodorant Růže (Miluju BIO, 188 Kč) / Tuhý deodorant Ranní rosa (Miluju BIO, 2016 Kč)

Zdroj: Tiskové materiály Havlíkovy apotéky
Foto: Se souhlasem Havlíkova apotéka, Miluju BIO