Máte rádi přírodní materiály? Pokud ano, tak se vám určitě bude hodit pár tipů na dekorace z přírodnin, které nejen zkrášlí, ale také provoní váš byt.
Co si připravíme?
Základem jsou nejrůznější květiny, trávy, bylinky, obiloviny nebo třeba obyčejné seno. Dále budete určitě potřebovat nůžky, nožík, provázek, drátek, lepidlo, aranžovací hmotu, základy na věnce, nádoby, do kterých budeme naše výtvory umisťovat, apod.
Přírodniny můžete sbírat a trhat téměř po celý rok a sušit si je do zásoby, abyste mohli tvořit nové a nové dekorace. Květiny, trávy i byliny sušíme svázané do kytic, zavěšené na tmavém, suchém a dobře větraném místě. Skladujeme je v krabicích, na suchém a bezprašném místě.
TIP: Před úpravou a zapracováním do vazby postříkejte sušené rostliny trochou vody, nebudou se lámat.
Nejjednodušším způsobem, jak zužitkovat sušené přírodní materiály, je svázat je jednoduše do kytice. Tu potom stačí dát do vázy a máte hotovo.
Že vám to nestačí?
Sušené rostliny můžete také vpíchat do aranžovací hmoty a takto připravenou vazbu umístit do misky nebo do košíčku.
TIP: Aranžovací hmotu nejprve pokryjte celou mechem, který připevníte drátkem.
Věnce ze sušených přírodnin
Další možností, jak si zkrášlit byt sušenými rostlinami, jsou nejrůznější věnce a girlandy. Ty můžete použít třeba na ozdobu vstupních nebo vnitřních dveří či zdí.
Používáme opět oblíbené sušené květiny, byliny, obilniny a můžeme k nim přidat třeba i česnek, kukuřici, makovice, šišky... cokoliv se nám líbí a máme to po ruce.
Figurky ze sena
I obyčejné seno se dá proměnit v neobyčejnou a samozřejmě silně voňavou dekoraci. Za pomoci drátku se z něj totiž dají vyrábět neuvěřitelné věci. Figurky, zvířátka, nejrůznější tvary a základy pro další dekorace (například věnce).
TIP: Chcete-li si práci se senem vyzkoušet, pomůže vám knížka z edice TOPP - Figurky ze sena.
Lahvičky se semínky a kořením
Máte doma lahev pěkného tvaru? Využijte ji a vyrobte si semínkovou dekoraci na kuchyňskou linku.
Stačí do lahve nasypat postupně nejrůznější druhy fazolí, soju, mák, hrách, sušené feferonky, barevný pepř, nové koření, hřebíček.
Každou vrstvu trochu utřepeme a srovnáme a pokračujeme tak dlouho, než lahev zaplníme.
Přírodniny pod sklem
Na které přírodniny rozhodně nezapomeňte...
Levandule dodá celé dekoraci krásnou vůni. Stejně tak třeba heřmánek. Oblíbené jsou do vazeb nejrůznější druhy obilnin, suché makovice, větvičky, trávy. Krásně vypadají nasušené růže.
Pro suché vazby můžete také pěstovat speciální květiny, které jsou přímo určené k usušení, daleko přirozeněji však vypadají již zmiňované přírodniny.
Další tipy najdete v knížkách edice TOPP - Výrobky z přírodních materiálů a 101 nejkrásnějších nápadů z přírodních materiálů.
Nápadité dekorace, vazby a dárky z přírodních materiálů také najdete na stránkách časopisu Tvořivý Amos (v posledním čísle například drobný dárek vyrobený z papíru a sušených květin, vazba do misky).
Další dekorace a ukázky knížek najdete v tomto FOTOALBU.
Dekorace z přírodnin najdete také na albu čtenářky iredy: ZDE.
Nový komentář
Komentáře
ValerieM: Taktak
, taky jedině zelený - však taky komu se zelení
....
ValerieM: někdo sušené květiny stříká i lakem na vlasy
ireda: dík, to jsem netušila
Saturninka: s tou zlatou, je to opravdu hrozný. Já nesnáším ani zlaté jmelí, u nás visí zásadně zelené
ještě je dobré nastříkat celou vazbu spreem na sušené květiny. Pozor, existuje lesk na čerstvé a na sušené květiny.
Já dělala taky zajíce ze sena http://www.sweb.cz/kreativ/jaro.html a je pořád hezkej! Souhlasím s tím, že je lepší dělat věnce z ne úplně suchých rostlin, lépe se s tím pracuje. Pak to nechat pořádně doschnout a pověsit
Nejlepší na pořádné usušení je pověsit květiny hlavou dolů někde, kde je trochu průvan. Skvěle se tak usuší třeba růže, slaměnky, stanice, makovičky, bělotrny i další. Třeba slaměnky je lepší trhat trošku zavřené, během sušení se otevřou. Ale mám takovou zkušenost, že když chci udělat věnec na dveře ze sušených květin, tak se hodně lámou, proto věnec dělám z květin čerstvě trhaných a hotový, položený někde kde nesvítí přímé slunce ho tak dva týdny suším než se dá pověsit na dveře.
svetluszka: nejlépe ve tmě na půdě, hlavně tam nesmí být vlhko, některé květiny se trhají v plném rozkvětu, některé polorozkvetlém stavu, zavěšené stonkami nahoru, akorát hortenzii sušíš napoak a ve váze s trochou vody