Trendem třetího tisíciletí není jen zdravá planeta, ale především zdravá domácnost.Chováte se také tak, abyste mohli přírodě vracet, co vám dala? Usnadněte si to jako známé celebrity.

Ecocheese

Kvůli celkovému zlepšení životního stylu se k přírodě obracíme stále častěji. V našich domovech je nábytek ze dřeva, postelové matrace z kokosových vláken nebo přírodního kaučuku, bytový textil z bio bavlny, v lednici zdravá výživa av koupelně přírodní kosmetika. Svítíme úspornými žárovkami, zásilky balíme do papírových obalů a krabic, obouváme si boty vyrobené z recyklované gumy, oblékáme ekologickou módu a používáme recyklované mobily.  Při úklidu domácnosti nám nejde jen o to, dát věci na správné místo, utřít prach, vytřít podlahy a zalít květiny. Používáme ekologické čisticí prostředky a třídíme odpad.

Hvězdy jdou příkladem

Herec Leonardo DiCaprio používá ekologické WC za 3200 dolarů, na střeše domu má solární panely, recykluje a prohání se po silnicích v hybridním voze. Dům Julie Roberts v Malibu nedaleko Los Angeles je celý z recyklovaných materiálů, má bambusové podlahy a vyhřívá ho sluneční energie. Slavná herečka jde příkladem i svým dětem a důsledně třídí odpad. Pozadu není ani herečka Daryl Hannah. Vede „udržitelnou domácnost“, cestuje bio dieselovým autem a přes svůj vlastní internetový obchod propaguje ekologické výrobky. Tom Hanks zase jezdí elektromobilem do své produkční společnosti sídlící v zelené budově se solárními panely. Trendy jsou i české celebrity, například Marta Kubišová, Bára Štěpánová, Chantal Poullain, Dan Bárta, Tomáš Krejčíř, Jan Budař či Viktor Limr. A protože třídění odpadů nevyjde nikdy z módy, mají to všichni ve své domácnosti vychytané do posledního detailu. Jak?  

Rafinovaně a elegantně

EcocheeseOtázkou každé domácnosti je, kde a jak přebytečný odpad skladovat. Jestli to berete stejně vážně jako známé osobnosti, můžete si to po jejich vzoru zjednodušit a třídit rafinovaně. To základní vyřeší elegantní barevné tašky na třídění odpadu - papír je skladný a skla zase tolik nebývá. Problémem jsou spíš PET lahve, plechovky či tetrapakové obaly. K jejich efektivnímu třídění slouží manuální lis, kterým zmenšíte jejich objem o celých 80 %. Takto slisované lahve pak snadno uložíte, aniž by vám zabíraly místo. Díky zajímavé kombinaci kovu a plastu zapadne tato vychytávka do jakéhokoli interiéru. Ale co s použitými bateriemi, kterých se po českých domácnostech potuluje téměř čtyřicet milionů? V každé české domácnosti by se našlo minimálně deset vysloužilých baterií - z fotoaparátů, rádií, baterek, budíků či hodinek.  Do koše rozhodně nepatří, ale kdo by s každou přenosnou baterií běhal na sběrné místo? K tomu slouží Ecocheese – speciální krabička s otvory pro různé typy baterií a monočlánků. Praktický domácí boxík se pyšní velmi originálním a moderním vzhledem. Jako zajímavý designový kousek jej můžete umístit na viditelné místo v kuchyni, aby vám zpětný odběr připomínal. Potvrzuje to i herec Viktor Vimr, který krmí bateriemi svou modrou krabičku Ecocheese: „U mě najdete baterie v ovladačích, v holicím strojku nebo v mobilu. Pokud to jde, používám dobíjecí baterie, protože vydrží déle. Ale ani jejich životnost není neomezená a jednou skončí taky v Ecocheesu,“ říká známá seriálová hvězdaRodinných pout, VKV a Cest domů. Vychytávka ho okouzlila natolik, že se loni stal patronem neziskové organizace Ecobat, která se od roku 2002 zpětným odběrem baterií zabývá. Výsledkem jejího snažení je více jak patnáct tisíc sběrných míst a nepřehlédnutelný sběrný automobil. 

www.ecocheese.cz

Reklama