Okno
Máte ve svém bytě jen tu a tam sporadicky postavený květináč s nějakou pokojovkou? Objevují se ve vaší domácnosti řezané květiny ve vázách, jen když někdo slaví svátek nebo narozeniny? Pak o hodně přicházíte. Upíráte si krásný estetický zážitek.

Květiny v bytě či domě plní hned několik funkcí najednou:

  • Jsou pro nás spojením s přírodou, která hlavně ve velkých městech mizí z každodenního života.
  • Váš byt květiny krásně provoní i bez chemií nasáklých osvěžovačů vzduchu.
  • Květiny jsou charakteristickým stylovým prvkem a stejně jako jiné dekorativní předměty pomohou dotvořit atmosféru vašeho bytu tak, abyste se v něm cítili příjemně.
  • Při tvorbě květinové výzdoby můžete rozvíjet svou kreativitu a umělecké cítění.

Stejně jako v módě a umění se ani při aranžování květinových vazeb nemusíte řídit žádnými pravidly. Hlavní roli hraje váš vkus a fantazie. Někdo volí květiny, které spolu v kytici ladí barvou a tvary a decentně ladí také se zařízením interiéru. Jiný si naopak doprostřed pokoje postaví monumentální „bombu“, hýřící celou škálou pestrých barev, která ho nabíjí energií.

Romantik bude nejspíš volit pastelové barvy a klasické květiny, extrovert zas spíš křiklavé barvy a exotické květiny. Ať už je váš vkus jakýkoliv, nechte se inspirovat nizozemskými floristy.

Obývací pokoj

Do obýváku můžeme umístit i hodně vonné květiny, které jsou nevhodné do pokojů, kde spíme. Hodí se větší aranžmá, která v obývacím – obvykle největším pokoji v bytě – patřičně vyniknou. Můžeme volit květiny výrazných barev, ze kterých sálá energie, a rozmanitých tvarů, takže nás bude bavit aranžmá pravidelně pozorovat a stále v něm objevovat něco nového.

Obývací pokojObývací pokojObývací pokoj

Jídelna

U květinových vazeb v jídelně hrají klíčovou roli jejich rozměry. Pokud váza s květinami při stolování překáží, žádný ze stolovníků to rozhodně neocení. Totéž platí i o výšce aranžmá. Na stůl jsou rozhodně vhodná nižší aranžmá, přes která všichni strávníci pohodlně uvidí jeden na druhého.

Své hosty příjemně překvapíte, pokud na prostřeném stole dozdobíte talíře nebo příbory jednotlivými květy. K modernímu nádobí se hodí například lilie, anturium a exotické květiny, ke klasickému či romantickému stylu naopak gerbery, chryzantémy nebo hortenzie.

jídelnajídelna

Ložnice

Ideální do ložnice jsou květiny pastelových barev, které spolu barevně ladí a vytvářejí tak harmonické prostředí, v němž se nám bude dobře spát.

Se spánkem se obecně asociuje modrá barva. Zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolismus. Naopak je lepší vyhnout se křiklavým barvám, které stimulují smysly. Do ložnice jsou vysloveně nevhodné květiny, které výrazně voní.

Pokud chcete prožít romantickou noc, můžete květinami ozdobit i postel. K tomuto účelu jsou nejvhodnější jednotlivé okvětní plátky – nejlépe z růží, které se k dekorativním účelům používaly už ve starověku.

Ložnice

LožniceLožnice

Dětský pokoj

Pro aranžmá do dětského pokoje jsou klíčové výrazné barvy i tvary, které děti zaujmou na první pohled. Nejbližší dětem bývají takové, které jim připomínají jednoduché kytičky na vlastních kresbách. Například gerbery, kopretiny nebo chryzantémy. Určitě je ale upoutají i ty, které mají neobvyklý tvar a povrch, který je láká si osahat. Výbornými příklady jsou třeba kraspédie s tvarem pingpongových míčků, nevadlec (Celosia), jehož povrch připomíná samet nebo plyš, a anturium, které vypadá jako z umělé hmoty.

Dětský pokojDětský pokoj

Kuchyň

V kuchyni můžeme vytvářet vtipná aranžmá, do kterých zakomponujeme kuchyňské nádobí nebo například zeleninu. Jako váza tak může posloužit třeba džbán, ale i hrnec nebo forma na bábovku, jako doplňková zeleň pažitka či petržel. Z květin můžeme využít například okrasný česnek, který je velice působivý a vzhledem k tomu, že to je česnek, do kuchyně rozhodně patří.

Stejně jako v ostatních pokojích je i v kuchyni potřeba přizpůsobit styl aranžmá zařízení kuchyně. Do moderní kuchyně se tedy nehodí například rustikální aranžmá.

KuchyňKuchyň

Koupelna

Pokud rádi relaxujete ve vaně, nezapomeňte květinami zkrášlit i koupelnu. Hodí se spíš štíhlá aranžmá, která v tomto malém prostoru nezaberou příliš místa. Je třeba také pamatovat na to, že teplota a vlhkost v koupelně je velmi proměnlivá, což květiny nemají příliš rády. Proto je lepší volit odolnější druhy, jako jsou například karafiáty nebo chryzantémy.

KoupelnaKoupelna

Hala (předsíň)

Podle toho, jak vypadá váš vstup do domu či bytu, získá každý váš host první dojem. Proto byste tento prostor neměli zanedbávat.

Při výběru nebo tvorbě aranžmá určeného do haly musíte brát v úvahu, kde bude stát. Velmi často je to přímo na podlaze, a proto musí být kytice dostatečně velká a především vysoká, jednak aby v prostoru nezanikala, a jednak aby na ni první návštěva nešlápla, nebo o ni dokonce nezakopla.

Zábradlí u schodiště můžete ozdobit květinovými řetězy – ty upoutají pozornost na první pohled a vypadají velice slavnostně.

HalaHala

Terasa

Terasa je mezistupněm mezi domem a okolní přírodou, trávíme na ní hodně času, když je pěkné počasí a chceme být venku.

Proto by aranžmá neměla být příliš komplikovaná a vyumělkovaná, ale naopak co nejpřirozenější, tak aby se „netloukla“ s okolním prostředím.

Pobyt na terase máme spojený se sluncem a teplem, proto nečastěji volíme pestré barvy. Opět platí, že rozměrné květinové vazby umístíme na zemi a menší a nižší na stůl.

TerasaTerasa