Když začnou růst houby jako divé, má se na lidi přihnat válka nebo nějaké jiné neštěstí. Možná se tak moudrá příroda snaží poskytnout dostatečné zdroje obživy strádajícím. To, co našel náš syn při víkendové procházce v lese, je ale spíš žert nějakého houbového skřítka. Kapitální hřib kovář se uhnízdil v dolíku kousek od potoka. Podotýkám, že to bylo kousek od Prahy v místě, kde houby normálně moc nerostou.
„Tohle je přece podzimní houba, ne?“ vyhrkl syn. Maličko se mýlil: Kováře lze najít od května do září (někdy i v říjnu), ale nejvíce roste v srpnu a září. Bylo totiž zrovna 1. května.
Byla to houbařská štěstěna, nebo se příroda už asi vážně zcvokla?
Nový komentář
Komentáře
Krásný úlovek. Musela to být radost. Můj tchán jezdíval 30. dubna do oblasti Doks a vždy se vracel s křemenáčem. Ale to už je dávno...
ToraToraTora — #2 máš pravdu, to já jsem už opálená 3x (vydrželo mi jedno opálení 14 dní - to je životní rekord, jinak mi přijde, že se opálím a večer to se sprchováním "smeju").
Že bychom vyrazili na houby? To byla náhoda! Teplo se střídalo v tom místě (u potoka) s vlhkem a houbička se probudila. Však odborníci na globální oteplování říkají, že pokud by bylo větší teplo (jako v tropech), tak i u nás vyrostou naprosto neznámé exotické druhy hub a prý většinou dóóóst jedovaté. Prostě spí si v "mechu" a je jim u nás zimička, ale při vysokých teplotách se probudí a vyrostou.
Příroda se sice zcvokla, ale jěště nikdy jsem nebyla na 1. května tak krásně opálená jako letos