Kousek od Prahy, mezi městy Lysá nad Labem a Nymburk, leží vesnička Ostrá. A co je v ní tak zvláštního? Své sídlo zde má firma Botanicus, která sem umístila nejen své výrobní, skladovací a kancelářské prostory, ale také překrásné bylinné zahrady s vesnicí tradičních řemesel a umění.

Botanicus
Firma Botanicus vznikla v roce 1992 a založili ji Dana a Jan Hradečtí. Na začátku vyráběli jen pot-pourri, svíčky vyráběné z včelího vosku, dárkové krabičky a tradiční dřevěné výrobky. V dalších letech přidali do svého sortimentu esenciální oleje určené pro aromaterapii, kosmetiku, koření, bylinné oleje a octy a bylinná a ovocná mýdla. Zvláštností u této firmy je to, že sama dohlíží na pěstování bylin a koření určených pro jejich výrobky, sama si je zpracovává a sama si je prodává ve svých obchodech.

Bylinná zahrada
Zahrady firmy Botanicus jsou zakládány od roku 1999 a v současné době se nacházejí na ploše 18 hektarů. Jsou bez použití jakýchkoli chemických postřiků, hnojiv a stimulátorů. Základní myšlenou těchto zahrad je vytvoření přirozeného rostlinného prostředí.
Všechny zbytky ze zahrady jsou kompostovány a vraceny zpět v podobě hnojiva. Pro oživení půdy je používán koňský hnůj a odpadový žampionový substrát. Plevel je ze záhonů odstraňován ručním pletím, ale do budoucna, až se rozrostou trvalky, které jsou zde jako koberec vysazeny, bude už pletí záhonů zbytečné.

Celá zahrada má několik částí, které se navzájem prolínají. Rostou zde vedle sebe rostliny okrasné i užitkové a obojí zpracovává firma Botanicus na své výrobky. Najdete zde zahradu kuchyňskou, kde rostou byliny používané ke kulinářským účelům (např. bazalka, kmín, kopr, koriandr, libeček, majoránka...).

Součástí klášterní zahrady jsou i byliny známé pro své léčivé účinky. Tato zahrada je typická svou pravidelností.
Část zahrady, Labyrint, dostala název podle toho, že je složená ze tří bludišť. Přední část je ponechána jako volná travnatá plocha pro odpočinek. V části zahrady nazvané čínská se pěstují čínské a jiné netradiční rostliny.

V zahradě zeleninové rostou běžně i méně známé odrůdy zelenin. Za shlédnutí stojí i produkce levandulí, která je zejména v době květu velice atraktivní. Na části pozemků je vysázený sad starých odrůd ovocných dřevin (jabloně, hrušně, třešně, višně, slivoně) a produkce bezu černého a rakytníku řešetlákového. Část plochy je využita na výrobu kompostů, část na zelené hnojení. Na ostatních plochách rostou byliny a rostliny na sušení, které se zpracovávají do směsí pot-pourri a do květinových vazeb.

Historické centrum
K centru Botanicus patří i vesnice řemesel a umění s ukázkami tradičních řemesel (hrnčíři, dráteníci, kováři, provazníci, tkalci, svíčkaři, truhláři, pekaři, lékarníci, kameníci). Jejich výrobky si můžete zakoupit na středověkém tržišti.

Kromě prohlídky historického centra, můžete zavítat i na historické slavnosti, které se zde každoročně pořádají. Tam si kromě ukázek tradičních řemesel zahřejete své tělo i duši medovinou, kořeněnými víny, zpěvy, tancem i šprýmy kejklíře. Ve velké hodovní síni se občerstvíte nápoji a středověkými pokrmy připravovanými z čerstvých surovin pěstovaných v těsném sousedství na bylinných zahradách.

Vstupné na historické slavnosti:
175,- Kč dospělá osoba
100,- Kč důchodci
50,- Kč děti do 15-ti let
420,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti)
Ti, kteří se dostaví v dobových kostýmech, mají vstupné za polovic!

Nesmíte zapomenou na to, že se vracíte do středověku a proto pamatujte na obuv vhodnou na kamenné cesty. Zvlášť velký pozor dávejte na své děti, a to především na schodech a dřevěných mostech. V celém areálu je zakázáno kouření a psi sem, bohužel, nemají povolený vstup. Určitě bude na místě, když vypnete i své mobilní telefony.

Vstupné do bylinných zahrad i do historického centra:
80,- Kč dospělá osoba
40,- Kč děti, studentstvo, důchodci i vojsko

Otevřeno je od 19. dubna do 27. září, a to každý den od 10 do 17 hodin, kromě pondělí.

Slavnosti, které ještě můžete stihnout
Při těchto slavnostech středověká vesnička ožívá. Můžete zde spatřit nejen řemeslníky, na které zde narazíte i mimo slavnosti, ale i kočovná divadla, kejklíře, rytíře, sokolníky, tanečnice a jiné umělce.
16. 8.               Piráti a bukanýři
30. 8.               Středověk
  6. 9.               Sokolnické slavnosti
13. 9.               Festival tance a divadla
20. 9.               Zbraně a zbroje
27. 9.               Slavnosti piva a vína
6.,13., 20. 12.  Vánoční jarmark (Vstupné zdarma, ale tyto slavnosti se konají pouze před    prodejnou Botanicus.)  

Myslíte, že by se vám v Ostré mohlo líbit? Tak můžete vyrazit hned zítra na výlet. Na stránkách http://www.botanicus.cz se dočtete více o historických slavnostech i o vesničce Ostrá.

Nebo už jste Ostrou navštívili? Líbilo se vám tam? Zúčastnili jste se některé ze slavností? Napište nám o tom...