krev.jpgFoto: Shutterstock

V našem kolektivu máme několik osob, které krev darovat nemohou. Kojící matky nebo ty, co mají zdravotní potíže, takže se dárkyněmi stát nemohou. Samozřejmě máme v týmu i kolegyně, které představa tekoucí krve do sběrného sáčku děsí. Nic naplat, darování je zcela dobrovolné. Našly se ale dvě dobrovolnice – Marta Kratochvílová a Klára Křížová. Obě o darování krve dlouho přemýšlely a vlastně byly rády, že díky kampani parodontax Neplivejte krev, darujte jí, dostaly asi ten úplně poslední impuls a pustily se do toho
 
Jak probíhá příprava, než darujete krev?
 
„Nejdůležitější je dostatek tekutin. Já jsem den před odběrem vypila za den asi 3 litry vody a pila jsem i ráno před odběrem. Je dobré se kvalitně nasnídat a být v pohodě. Je pravda, že jsem byla jako prvodárce trochu nervózní, protože jsem nevěděla, jak to bude probíhat a jestli mi pak díky nižšímu tlaku nebude špatně. To mě ale neodradilo to vyzkoušet.“, říká Klára

„Já jsem se snažila pít druhou polovinu dne před odběrem a potom ráno. U mne to byl jeden litr půl dne před a ráno potom asi půl litru. Ke snídani jsem si dala suchý rohlík a ovoce. Nedoporučují se tučná jídla, ořechy apod. Samozřejmě jsem nepila alkohol a snažila jsem se jít spát dřív, než obvykle. Darovat krev jsem chtěla jít už dlouho. Patřím k těm „šťastlivcům“, kterým naštěstí pohled na krev nevadí a po odběrech neomdlévají a od doktora mohou jít hned pryč bez sebemenších náznaků mdlob apod. Na druhou stranu mi nikdy nebrali tolik krve naráz, takže jsem byla trochu nejistá." odpovídá Marta.

Darovat krev můžete v transfúzních stanicích nebo v nemocnicích. Krev se odebírá v množství 450 ml a ačkoliv samotný odběr trvá pouhých 10 až 12 minut, podle statistik dokáže jeden odběr zachránit až tři životy. Darováním krve se tedy stáváte skutečným hrdinou.

Další podmínky pro darování krve, které jsou navíc letos o něco přísnější, naleznete na webu Českého červeného kříže. Maximální frekvence darování krve pro muže jsou každé tři měsíce a pro ženy každé čtyři měsíce. Ženy by neměly darovat krev během menstruace, těsně před ní a ani těsně po ní.

kreev.jpgFoto: Shutterstock

Jak se na darování krve připravit? Přečtěte si odborné rady

Darování krve je ve své podstatě zcela jednoduchý proces, ale přesto vyžaduje důslednou přípravu. Kvalitu krve totiž ovlivňuje mnoho faktorů, o kterých byste to možná ani neřekli. Před darováním krve je proto třeba dodržet pár pravidel.

1.Nehladovte
Přestože jste zvyklí, že na odběr krve se chodí jedině nalačno, v případě darování krve to neplatí. Před darováním se tedy dobře a vyváženě nasnídejte, předejdete tím možným nevolnostem během odběru. Vhodné jsou zejména potraviny s prospěšnými sacharidy a s obsahem vitamínu C, jako jsou ovoce a zelenina, suchary, med a netučné pečivo.

2.Vyhněte se mastným jídlům
Večer a ráno před darováním krve se vyhněte tučným a mastným jídlům, jako jsou sýr, máslo, smetana, uzeniny a další potraviny s vysokým podílem tuku, který organismus zbytečně zatěžuje, a tím klesá i kvalita vaší krve.

3.Odpočiňte si
V noci před odběrem si dopřejte kvalitní spánek, kterým zajistíte regeneraci organismu. Eliminujete tím také fyzický i psychický stres. Při nedostatku spánku či při vyčerpanosti se při odběru krve může mimo jiné zvýšit riziko závratí.

4.Pijte dostatek tekutin
Darování krve je šlechetným činem, ale i pro váš organismus je to náročný proces. Darováním krve se odebírá 450 ml krve, což je mnohem vyšší objem než při běžném odběru u lékaře. Před darováním krve je proto nutné, aby byl organismus dostatečně hydratovaný, což zajistí i správnou konzistenci krve a její průchodnost žilami. Den před odběrem vypijte alespoň dva litry vody nebo čaje. Pitný režim je vhodné doplnit ještě alespoň půllitrem vody, minerálky nebo ovocného čaje těsně před odběrem.

5.Nekuřte a nepijte alkohol
Darovaná krev musí splňovat striktní požadavky. Musí být zdravá, sterilní a nesmí obsahovat jakékoli škodlivé látky. Den před darováním krve proto nepijte žádný alkohol a minimálně 6 hodin odběrem nekuřte.

shutterstock-1619794084.jpgFoto: Shutterstock

Co je důležité udělat po darování krve?

S darováním krve se občas spojuje i několik rizik. Jelikož je z vašeho organismu odebraný nezanedbatelný objem krve, může se to podepsat na celkovém fyzickém stavu. Těsně po odběru se můžete (ale nemusíte) cítit slabě, je to však velmi individuální. Pokud budete po odběru cítit závratě, nebo jiný příznak nepohodlí, oznamte to členům zdravotnického personálu.

Po skončení odběru byste následujících 24 hodin měli dostatečně pít, aby se předešlo dehydrataci organismu. Rovněž byste neměli zvedat těžké předměty a měli byste se vyhýbat jakékoli namáhavé fyzické aktivitě, jako například cvičení. Místo toho si dopřejte odpočinek a kvalitní spánek, který si po takto náročném procesu rozhodně zasloužíte! K běžným aktivitám se doporučuje vrátit až po uplynutí 24 hodin.

Není tak těžké pomáhat, co myslíte? Na nic nečekejte a vyberte si nejbližší transfuzní stanici a pojďte do toho s námi.
 

Podporujeme tento projekt: krev.png

Čtěte také:

Reklama