Příliš těsné tričko. Nedopnuté kalhoty. Naducané tváře. Taková zjištění nemá ráda žádná žena, která se chce aspoň trochu líbit.

A Vánoce, které nějaké to kilo navíc zaručeně garantují, se už blíží mílovými kroky. Podle dlouhodobé statistiky přiberou české ženy na váze v průběhu vánočních svátků a oslav konce roku 2,5 kilogramu.

 
Odborníci radí: Shodit nějaké to kilo preventivně předem!

Nejvhodnější je lehčí dieta, která organizmus příliš nezatíží, jen o něco sníží pravidelný příjem kalorií. A základem je dobře a zdravě nakoupit.

Už jen procházka mezi stánky v tržnici nebo pohled do regálů v supermarketu může být pro naše smysly intenzivním zážitkem.

Při „preventivní“ dietě je nutné, abychom se neodbývali, ale dopřáli si i něco dobrého. Mějme ale vždycky na paměti, že s čím větším rozmyslem nakupujeme, tím lépe si pak vychutnáme, co jsme uvařili.

 

Rady pro nákupní košík

 • Odstraníme z dosahu veškeré pamlsky. Před začátkem diety zamkneme do skříně sladkosti, slaná křupavá pokušení a ostatní kalorické bomby.  

  Klíče svěříme do opatrování někomu zodpovědnému, protože pokud si přístup k pamlskům zcela neomezíme, budou nás i nadále lákat a hrozí nebezpečí, že jim podlehneme.
   
 • Vytvoříme si seznam nákupů. Osvědčilo se napsat si předem, které potraviny a v jakém množství potřebujeme. Tento plán je ale třeba důsledně dodržovat, což sice bývá v přeplněném obchodě hodně těžké, ale pro zdárný průběh diety dost důležité! Vybíráme si především výrobky s nízkým obsahem tuku (nízkotučné mléko, jogurty, sýry, dietní uzeniny), eventuálně přírodní, tzn. neslazené druhy müsli.
   
 • Nikdy nechodíme nakupovat s prázdným žaludkem. Protože když máme hlad, podvědomě sáhneme po více výrobcích a především po méně „zdravých“ potravinách. To může vést k nekontrolovanému přejídání.
   
 • Chodíme nakupovat každý den – nejlépe pěšky. Tím „zabijeme hned dvě mouchy jednou ranou“ – jsme na vzduchu a v pohybu a doma máme po ruce vždy zaručeně čerstvé potraviny.

 • Chodíme nakupovat na trh a do menších obchodů. V supermarketu totiž nikdy nevíme, jak dlouho už zboží leží na skladě. V menších prodejnách nabízejí i díky široké konkurenci obchodních sítí kvalitní a čerstvé zboží, které krásně voní, vypadá a také dobře chutná. Vybíráme a pochutnáme si jen na čerstvých potravinách.
   
 • Nakoupené produkty okamžitě zpracujeme. Čím déle je máme v ledničce nebo ve špíži, tím více vitaminů a živin se z nich ztrácí. Proto konzumujeme zeleninu a ovoce ještě v den nákupů, nejpozději den poté.
Reklama