Řešení se nabízí několik. Od těch méně náročných, jako je použití okenních žaluzií nebo větráku, až po ty finančně nákladnější v podobě klimatizace. Právě pořízení klimatizace může být vhodnou volbou, jak vedra uvnitř v bytě či domě příjemně strávit. Jak však připomíná Bohemia Energy, je dobré si rozmyslet její správný výběr, aby se z výhodné koupě nestal energetický žrout. A rovněž si porovnat, zda úsporu neznásobit i změnou dodavatele elektřiny. Ta vás navíc nic nestojí, ale celkově v rodinném rozpočtu může ušetřit až tisíce korun ročně.
5b1f900af25d9obrazek.png

Energetický štítek napoví

Při výběru klimatizace byste rozhodně měli vzít v potaz, jakou mají jednotlivé modely spotřebu energie. Vodítkem může být energetický štítek, kdy i u klimatizací platí, že ty s energetickým štítkem A++ jsou jedny nejúspornějších. „Pokud byste klimatizaci s energetickým štítkem A++ používali 600 hodin ročně, vyjde vás její provoz zhruba na 2 500 korun. Provoz klimatizace s energetickým štítkem A při stejně dlouhém provozu se projeví na vašem rodinném rozpočtu částkou převyšující 3 000 korun,“ porovnává Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Úsporu podpořte změnou dodavatele

Jestliže chcete dosáhnout maximální úspory, tak kromě pořízení klimatizace A++ uvažujte rovněž o změně dodavatele elektřiny, a to zejména, pokud jste jej dosud neměnili. „Koupí energeticky úspornější klimatizace v kombinaci se změnou dodavatele můžete pouze na jejím provozu dosáhnout roční úspory necelých 900 korun. Za pětileté období je to tedy téměř 4 500 korun a celková úspora domácnosti je při změně dodavatele násobně vyšší,“ dodává Libor Holub z Bohemia Energy.
5b1f90176a37eobrazek.png

  • Tipy na efektivní používání klimatizací
  • Při spuštěné klimatizaci nezapomeňte zavřít okna i dveře.
  • Teplotu nastavte tak, aby v místnosti dosahovala zhruba 24oC.
  • Nikdy prostory příliš nepodchlazujte, rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být více než 7oC.
  • Nezapomeňte na pravidelné čištění a údržbu.

Větrák jako rychlá úleva

Rychlou úlevu v letních vedrech mohou přinést i větráky. Ty nejlevnější se dají pořídit již od několika stovek a teplotu v místnosti o něco zchladí. „Větráky mají oproti klimatizacím ekonomičtější i ekologičtější provoz. Lze s nimi jednoduše manipulovat, takže je snadno přemístíte, kam potřebujete,“ vypočítává výhody Libor Holub z Bohemia Energy. Jejich nevýhodou však je, že zejména levné modely jsou dost hlučné. Také si dobře rozmyslete, kam větrák postavíte. Pokud bude mířit přímo na vás, pravděpodobně to odnesete zánětem středního ucha nebo zablokovanou páteří.

Několik jednoduchých rad

Ať už rozhodnete pro klimatizaci či větrák, rozhodně nezapomeňte ani na jednoduchá základní opatření. Jedním z nich je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní chladnější vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den. Rovněž se snažte zabránit pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vhodným řešením je zastínění oken pomocí žaluzií, rolet, markýz či alespoň závěsů. Další variantou jsou odrazové okenní fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření. I tyto jednoduché tipy vám pomohou v uzavřeném prostoru letní vedra přežít.
5b1f8ff7d35ddobrazek.png