Jaro, možná už i léto je tu. Jak by měl každý páníček připravit svého psa nebo kočku na novou sezonu?
S teplejším počasím začínají být aktivnější různí vnější parazité jako například blechy nebo klíšťata. Je tedy vhodné ošetřit svého zvířecího kamaráda přípravkem, který jej před nimi bude chránit.

Jsou klíšťata tím nejrizikovějším, co bychom u svých čtyřnohých mazlíčků měli řešit?
Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí onemocnění, která mohou vážně poškodit zdraví zvířete nebo dokonce vést k jeho smrti, lze říct, že klíšťata opravdu patří k nejrizikovějším parazitům.

foresto.jpg

Jaké přípravky jsou pro ochranu psa proti vnějším parazitům ty nejlepší?
Přípravků je na trhu nepřeberné množství v různých formách. Ideální je, když přípravek klíšťata nebo blechy zabíjí už při pouhém kontaktu se zvířetem, takže se minimalizuje riziko přenosu onemocnění.

Pokud se po aplikaci ochrany udělá psovi alergická reakce, jak postupovat, aby se příliš netrápil?
Když se objeví reakce na spot-on nebo po aplikaci spreje, je vhodné zvíře ihned vykoupat. Ideální je každý případ konzultovat s ošetřujícím veterinárním lékařem. Pokud například po nasazení obojku zpozorujeme například silnou svědivost, zarudnutí kůže nebo vyrážku, je nutné obojek ihned sundat. 

Zůstaňme u klíšťat. Čím jsou pro zvířata nebezpečná?
Klíšťata sama o sobě mohou způsobit díky toxinům ve svých slinách paralýzu zvířete, k čemuž ovšem nedochází příliš často. Jejich největší nebezpečí spočívá v přenosu různých onemocnění, jako jsou klíšťová encefalitida, borelióza, anaplasmóza, babesióza nebo hepatozoonóza. Mnohá z nich mohou psa nebo kočku i zabít. Velice často však k infekci dojde, aniž by se nemoc projevila.

O jakých dalších nebezpečných parazitech u domácích mazlíčků můžeme hovořit?
Pokud nebezpečnými parazity myslíme ty, co psovi nebo kočce nejvíce škodí, tak jsou to například srdeční dirofilárie, které parazitují v srdci nebo leishmanie, které napadají orgány a buňky imunitního systému. Dirofilárie se vyskytují i v České republice, leishmanióza hrozí psům, kteří cestují na jih Evropy.
5af409802c9c1obrazek.png

Ilustrační foto

A jak psa ideálně chránit?
V obou případech se jedná o parazity přenášené hmyzími vektory, komáry a koutulemi, a účinnou ochranou jsou tedy přípravky, které tento hmyz odpuzují a zabíjí při kontaktu se psem či kočkou.

Jak chránit své čtyřnohé mazlíčky? Podívejte se na video

Čtěte naše články

Uložit

Uložit

Reklama