Zdravější bydlení, více přírodních materiálů a méně chemie – to je trend posledních let. K tomu platí, že co člověk, to originál, a tedy i osobitý vkus. Ať už je vaše bydlení jakékoli, tu a tam je potřeba provést pečlivější údržbu. Kromě běžných čistících prostředků, které lze (někdy zbytečně draze) pořídit v obchodech, můžete vyzkoušet často docela obyčejné přípravky, které obvykle nechybějí v žádné domácnosti. Řeč je třeba o octu, sodě, oleji nebo pivu. Jejich účinky bývají překvapivě dobré a finanční nenáročnost víc než příjemná.

vod.jpg
Foto: Shutterstock

Univerzální pomocník proti usazování prachu

Tato směs tří základních surovin účinně zabrání opětovnému rychlému usazování prachu na nábytku.

 • 1 litr vody
 • 2 lžičky octa
 • 1 lžička glycerinu

Všechny ingredience smíchejte. Následně trochu nakapejte na měkký hadřík (prachovku) a nábytek otřete. Vydrží déle lesklý a bez usazeného prachu.

Rýhy na světlém dřevě odstraníte bílou vazelínou, případně směsí 1 lžičky octa a 1 lžičky oleje. Na tmavý nábytek lze použít červené víno a olej.

Politura na ošetření starého dřevěného nábytku

K přípravě této politury (nátěru) se používá tradiční šelak. Jde o přírodní pryskyřici získanou z výměšku červců (skupina hmyzu), která je v obchodech nebo na internetu běžně k dostání.

 • 3 lžíce šelaku
 • 3 lžíce lihu

Smíchejte obě ingredience a nechte přes noc rozpustit – směs potřebuje čas. Následující den naneste prostředek měkkým hadříkem na nábytek a dalším vyleštěte.

ol.jpg
Foto: Shutterstock

Skvrny od vody na dřevě zmizí po ošetření zubní pastou, u odolných skvrn ještě doplňte o jedlou sodu. Povrch jednoduše vyleštěte měkkým hadříkem.

Politura na dýhovaný nábytek

Tento nátěr lze použít na všechny druhy dýhovaného nábytku, vyzkoušet jej ale můžete i na jiné povrchy.

 • 200 ml olivového oleje
 • 20 ml citrónové šťávy
 • Vhodná skleněná lahvička ideálně s korkovým uzávěrem

Olej a přefiltrovanou citrónovou šťávu nalijte do lahvičky, uzavřete a pečlivě protřepejte. Následně nakapejte na měkký hadřík a kruhovitým pohybem leštěte. Trvanlivost této politury je několik týdnů.

Je-li na nábytku souvislá vrstva prachu, skvělou službu udělá jablečný ocet, nábytek z ořechového dřeva výborně ošetříte mlékem. 

Čištění dubového nábytku

Tento přípravek je účinný i na velmi zašlé dřevo se skvrnami.

 • 1 lžíce včelího vosku
 • 300 ml piva
 • 2 lžičky cukru

Včelí vosk rozpusťte ve vodní lázni a nechte trochu zchladit. Dbejte ale na to, aby opět neztuhnul. Následně vmíchejte pivo a cukr. Měkkým štětcem potírejte povrch dřeva a nechte zaschnout. Poté vyleštěte vlněným hadříkem.

nes.jpg
Foto: Shutterstock

Tip redakce: Připravte domácí sprej na osvěžení čalounění

Tato směs účinně eliminujte nepříjemné pachy z čalounění. Jedlá soda absorbuje nežádoucí odér, zatímco éterické oleje dodají vůni. Tu si snadno přizpůsobíte svému vkusu, intenzitu pak množstvím použité vůně.

 • 1/4 šálku jedlé sody
 • 10-15 kapek esenciálního oleje (například levandule)
 • 1 šálek vody

Pomocí trychtýře přidejte jedlou sodu do vhodného rozprašovače. Poté přidejte vonný olej a doplňte vodou. Protřepejte, aby se ingredience spojily. Doporučujeme nejprve otestovat na malé ploše (třeba na malém polštářku), abyste se ujistili, že vůně a intenzita vyhovují a směs nezanechává na čalounění stopy. Pokud je vše v pořádku, používejte dle potřeby.

Mohlo by se vám líbit: Usušit, zamrazit nebo zavařit? Vyrobit si můžete i bylinkový olej nebo pikantní ocet

Zdroj: kniha Rady naší babičky, Reader’s Digest a bhg.com/homekeeping

Reklama