Když se řekne „karneval“, vybaví se nám možná Benátky (viz TENHLE článek), nejspíš ale rozpálené ulice Rio de Janeira, spoře oděné čokoládové krasavice a houpavý rytmus samby.
Karnevalové období nastává všude na světě ve stejném čase – před čtyřicetidenním půstem, který předchází největšímu křesťanskému svátku, Velikonocím. Ať už má podobu lidového masopustu, harlekýnů a černých škrabošek nebo pštrosími pery ozdobených exotických tanečnic, jeho původní smysl je vždycky stejný: naposled se pořádně najíst a odvázat před dobou zklidnění a odříkání. Napovídá to ostatně i název („carne – vale“, tedy „dáti sbohem masu“). Že dnes většinou dojde jen na to užívání, zatímco následný půst se někam vytratil, to už je jiná písnička...

multi-tabs 6. - to

I v Čechách má karneval svou starobylou tradici – a to nejen ten lidový, s rejem masek, slivovicí a muzikou, ale i karneval „panský“, s rafinovanými kostýmy a nákladnou výpravou. Za vlády Maxmiliána II., otce Rudolfa II., zažila Praha velkolepé karnevalové slavnosti, které byly zdrojem obdivu celé Evropy. „To, co pro něj inscenoval Giuseppe Arcimboldo například v roce 1570, by dnešní producenty velkofilmů stálo mnoho bezesných nocí, o penězích ani nemluvě,“ říká s úsměvem Zlatuše J. Müller, ředitelka festivalu Bohemian Carnevale.

 


 


Letos se karneval do Prahy vrací zpět. Pod názvem Bohemian Carneval se skrývá šestidenní program, zahrnující alegorické průvody masek, gastronomické orgie ve vybraných pražských restauracích, výstavy a nejrůznější společenské události. Hlavním centrem festivalu bude Clam-Gallasův palác (Husova 20, Praha 1), kde bude umístěno informační centrum a kde také proběhnou hlavní části programu. Pořadatelé slibují například Karnevalové studio, kde bude možné si vyzkoušet a vypůjčit masky a kostýmy (bohužel jen na místě) a nechat se v nich vyfotografovat. O víkendu 17.-18. února zde bude mezi 10. a 17. hodinou v provozu Dětský kabinet – dětské karnevalové studio TV Minimax s programem a hlídáním. Součástí programu jsou i oslavy 15. výročí Sítě mateřských center v ČR, které propuknou v sobotu ve tři hodiny odpoledne na Staroměstském náměstí.

Nejvíc jsem zvědavá, jestli se střízliví Češi skutečně odvážou a vdechnou prvnímu novodobému pražskému karnevalu duši, nebo zda půjde o naaranžovanou show pro celebrity a cizince. Tradice karnevalů pro dospělé je u nás v současnosti takřka nulová – není kde půjčit ani koupit kostýmy, nabídka masek a doplňků je mizivá. V příštím ročníku proto organizátoři uvažují o zřízení půjčoven. Letos si musí poradit každý sám, zapojit fantazii a prošťárat tajná zákoutí skříně. Klobouky, plédy, dlouhé sukně... a což takhle naopak zalovit v partnerově šatníku? Mírné počasí převlékání rozhodně přeje.
Na webových stránkách www.carnevale.cz najdete rámcový program celé akce (a spoustu vzletných slov, která někoho odradí a někoho možná nalákají). Každopádně, nezaškodí přestat na chvíli myslet na daňové přiznání a trochu si zablbnout, no ne?

 


 

Reklama