ocet.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Obě suroviny mají široké spektrum využití. Pokud se ale spojí dohromady, vznikne nadupaný levandulový bylinný ocet, v němž se budou mísit krásné vůně s dezinfekčními vlastnostmi.

Levandule patří mezi léčivky a hojně se využívá jak na zmírnění stresu, tak při řešení problémů s bolestmi hlavy a také na nervozitu. Vhodná je i do koupelí a kosmetiky. Její omamná vůně a jedinečné fialovomodré květy ji navíc předurčují k tomu, aby zdobila nejednu zahrádku či balkon.

Ocet oproti tomu většině lidí příliš nevoní, zato má však mnoho jiných pozitiv. Kyselina octová dokáže ničit některé druhy bakterií, plísní a virů. Ocet rozpouští nečistoty, odstraňuje skvrny, dodává lesk vlasům a zároveň je zbavuje lupů.

Jak si vyrobit levandulový ocet doma

Budete potřebovat přibližně čtyři lžíce levandule, kterou si nejprve promnete v dlaních a následně ji vhodíte do uzavíratelné láhve. Toto množství levandule poté zalijete půl litrem horkého (nikoli vařícího) octa. Pak už jen necháte v pořádně uzavřené lahvi dva týdny odstát (na suchém a teplém místě) a následně scedíte.

Na co se dá levandulový ocet využít

  • Na vaření – do salátů či dresingů
  • Jako vlasový oplach – dodá vlasům nádherný lesk
  • Při praní – namísto aviváže
  • Jako dezinfekční a čisticí prostředek – díky levanduli bude zároveň vonět
  • Jako skvělý a originální dárek – do lahvičky přidejte také stéblo levandule, bude to působit hezky

Zdroj info: ireceptarliving.iprimahomebydleni

Reklama