vy.jpg
Foto: Shutterstock

Vydýchejte to

Člověk má tendenci říct v prvotním rozčilení něco, čeho pak lituje. Napočítejte do deseti, nebo raději do sta, uvařte si kávu a s dítětem si promluvte s chladnou hlavou, bez křiku.

Nepřehlížejte dobré známky

Pokud není katastrofální celé vysvědčení, ale jen některé předměty, zaměřte svou pozornost nejprve na ty, které dítěti jdou. Pochvalte ho za dobré známky a neberte je jako samozřejmost. I na ně se muselo učit. Tím otupíte ostré hrany, kterými se obrnilo v očekávání vašeho útoku. Bude přístupnější a ochotnější s vámi o škole a známkách komunikovat.

Jedničky úspěch nezaručí

Nezapomínejte, že ne každý je studijní typ. Navíc - kolik je na světě vystudovaných lidí, kteří se nakonec mnohem raději živí řemeslem, protože je to těší (často i finančně zabezpečí) mnohem víc? Samé jedničky nejsou vždy zárukou inteligence. Někomu stačí skvělá paměť a po písemce našprtanou látku z mozku „vymaže“.

Podporujte ho v tom, co mu jde

Nezoufejte ani tehdy, pokud jde vašemu školákovi excelentně matematika a fyzika, ale plave v češtině a dějepisu. Je lepší podporovat ho v něčem, co ho baví a v čem má šanci v budoucnu uspět, než do úmoru pilovat na výbornou předmět, který jde „mimo něj“. Firmy hledají experty na daný obor, ne ty, kteří umí všechno, ale nic dokonale.

Nechte ho mluvit

Za špatným vysvědčením nejspíš automaticky vidíte lajdáctví a nedostatek píle při učení. Možná je ale příčina jinde a lze ji řešit. Nechte dítě mluvit. Ptejte se, kde je zakopaný pes, jak můžete pomoci, případně jaké řešení navrhuje, aby byla příště známka lepší.

Zapomeňte na výhrůžky a zákazy

Děti bychom měli motivovat pozitivně. Zákazy ani příkazy pod pohrůžkou trestu moc dobře nefungují. Alespoň ne dlouhodobě. Domluvte se s dítětem, zkuste najít cestu, jak docílit, aby se chtělo zlepšit ze své vlastní vůle. Samo pro sebe, ne pro váš lepší pocit. Pokud si nevíte rady, zkuste se obrátit na odborníky.

locika.jpg
Zdroj: Centrum Locika

Zdroj informací: Linka bezpečí, Centrum Locika

Čtěte také:

Reklama