Zítra ráno nás čeká částečné zatmění slunce, kdy měsíc zakryje sluneční kotouč z necelých 80%. Zajděte si do hvězdárny pro brýle, které při pozorování ochrání váš zrak a udělejte si pár minut čas na pozorování.

Zatmění slunce nastává ve chvíli, kdy se Slunce, Měsíc a Země dostanou do jedné přímky. Tento úkaz je poměrně vzácný, ale zítra si jej budeme moci vychutnat. Pokud nám to ovšem počasí dovolí. Jižní polovina republiky by měla podle předpovědí mít celkem přátelské počasí bez mraků, severní půlce bohužel hrozí oblačnost.

Pro případ, že by nad našimi hlavami zavládlo počasí příznivé, najděte si na pozorování dobré stanoviště a nezapomeňte se vybavit ochranou pro vaše oči. Existují speciální brýle pro pozorování zatmění slunce, ale stejně dobře poslouží třeba svářečská skla. Pokud nevíte, kde se dají sehnat, prodají vám je ve hvězdárně. V žádném případě se nespoléhejte na sluneční brýle nebo kouřová skla.

Přesný čas zatmění se na různých místech republiky liší, ale přehledný plán najdete například na stránkách vtm.cz nebo jej můžete dohledat pomocí aplikace ZDE.

Reklama