Vajicka-s-glitter-pastou.jpg
Foto: Vajíčka s gliter pastou, se souhlasem Korálky

Pro barvení vajec neexistují takřka žádná pravidla. Protože jsou Velikonoce chápány i jako oslava příchodu jara, patří k nim pestré barvy evokující probouzení přírody – prim hrají syté tóny zelené a žluté, doplněné modrou a červenou. V posledních letech jsou čím dál víc oblíbené pastelové barvy, během velikonočních svátků jsou nejpoužívanější pastelová růžová, bleděmodrá nebo žlutá. Češi jsou ale v oblasti zdobení vajec velmi nápadití a co se barev týče, nejsou stanovena žádná pravidla.

Zdobení vajec neznamená jen jejich barvení, lepí se na ně nálepky, omotávají se barevnými stuhami nebo přírodninami, ti zručnější do vajec vyřezávají složité ornamenty nebo je zdobí ubrouskovou metodou. Technik a způsobů, jak velikonoční vejce nazdobit, existuje nespočet. „Zdobení velikonočních vajec patří k oblíbeným činnostem, do kterých se zapojuje celá rodina. Děti určitě nadchne zdobení pomocí foukacích fixů nebo malování štětcovými popisovači. Hitem letošních svátků jsou třpytivá velikonoční vejce, jejichž výroba jistě zabaví malé slečny. Naopak mladé pány by mohla zaujmout technika mramorování,“ popsala Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka společnosti Korálky.

Mramorovaná vajíčka

Materiál: nádoba s vodou, mramorovací barvy, špejle nebo špachtle na míchání

Postup:
Do nádoby s vodou kapeme střídavě mramorovací barvy v požadované barevné kombinaci, dokud není vodní plocha téměř celá obarvená. Špejlí nebo špachtlí jemně zamícháme, abychom docílili mramorového vzoru. Vyfouknuté vejce si dáme na špejli a ponoříme do nádoby a poté pomalu vytáhneme, aby se na vejce uchytila barva. Následně ho položíme někam na suché místo, kde může přebytečná voda a barva odkapat a vejce uschnout.

Vajíčka s flitry

Materiál: lepidlo, třpytky v oblíbené barvě, štětec

Postup: Štětcem naneseme tenkou vrstvu tekutého lepidla po celém povrchu vejce nebo pouze tam, kde chceme, aby se třpytky uchytily. Poté vezmeme nádobku se třpytkami a jemně poklepem sypeme na vajíčko. Když pokryjeme požadovanou část, necháme zaschnout.

Vajíčka s glitter pastou

Materiál: glitter pasta, štětec

Postup: Glitter pasta v sobě obsahuje už i lepidlo, a je to tak rychlejší způsob, jak vytvořit vajíčka se třpytkami. Nanášíme ji štětcem. Pasta je hustá, a tak si můžeme hrát s vrstvením a vytvořit na povrchu vajíčka zajímavou strukturu.

Vajíčka foukacími fixy

Materiál: foukací fixy, mikro fix černý

Postup: Připravíme si zakrytou pracovní plochu. Pomocí foukacích fix naneseme na vajíčka barvu v požadovaném množství. Počkáme, až barva úplně zaschne a poté pomocí černého fixy nakreslíme jednoduchými liniemi květiny, zvířátka nebo cokoliv, co se nám líbí.

Vajicka-foukacimi-fixy.jpg
Foto: Se souhlasem Korálky

Macramé vajíčka

Materiál: macramé příze, tavná pistole a tyčinky

Postup: Nahřejeme si tavnou pistoli. Uděláme si malou tečku lepidlem na vrch vajíčka, abychom si uchytili konec macramé příze. Poté postupně lepíme přízi dokola.

Macrame-vajicka.jpg
Foto: Se souhlasem Korálky

Zdroj: DIY Instagram a Youtube, tiskové materiály Korálky – Zuzana Dobšíčková, Martin Stibor