Zdá se vám, že to těhotenství vůbec neutíká? Už se nemůžete dočkat svého miminka? Aby jeho příchod na svět byl pro vás, pro budoucího tatínka a samozřejmě pro NĚJ nebo pro NI zážitkem veskrze pozitivním, vyplatí se vám kvalitní předporodní příprava.

Porod představuje pro každou ženu silný a neopakovatelný zážitek. Aby se nestal doživotním traumatem, zkuste se na něj připravit. Dobrý způsob, jak se poučit, představuje předporodní příprava. Asi každá nastávající maminka si toho ovšem také spoustu nastuduje sama, ať už prostřednictvím literatury nebo internetu.

Co se dozvíte? Předporodní kurzy už jsou běžnou součástí nabídky skoro v každé porodnici. Obvykle je vedou zkušené porodní asistentky. Nejdůležitějším cílem je, aby si nastávající maminka a tatínek udělali představu o tom, co je čeká. Kvalitní kurzy by vás měly vyškolit jak teoreticky, tak i prakticky.

Teorie by vás měla seznámit s vhodnou stravou v těhotenství i po porodu (během kojení), poučíte se i o základní výbavě pro miminko. Poradí vám také, co si nezapomenout do porodnice (doklady). A v neposlední řadě se dnes nezapomíná ani na nejrůznější papírování spojené s miminkem (např. je dobré si předem připravit formuláře se žádostí o porodné, přídavky na děti, apod.).

Důraz se klade i na seznámení s péčí o novorozence (koupání, kojení,…), což ocení zejména maminky čekající první dítě. A takový předporodní kurz vás také do jisté míry zbaví strachu z porodu. Pokud jej absolvujete v porodnici, bývá zvykem exkurze na porodní sál. Což je z psychologického hlediska docela příjemné, alespoň vás přestanou strašit drastické představy řvoucích rodiček z filmů.

Dýchání a relaxace Prakticky byste se měla seznámit s vhodným těhotenským cvičením. Pohybová aktivita je v těhotenství důležitá, porod obnáší přece jen velkou zátěž, a jste-li fit, půjde to snáz. Ovšem jakákoli fyzická aktivita v těhotenství se odvíjí od vašeho zdravotního stavu a měla byste ji konzultovat se svým lékařem. Hodně důležitý je také nácvik správného dýchání během porodu, osvojení si porodní polohy (takové, která vám bude nejvíce vyhovovat), masáže apod.

Ukáží vám také relaxační techniky, ty jsou během porodu k nezaplacení. Kurzy jsou samozřejmě určeny oběma rodičům, nastávající tatínek se třeba naučí některé masážní techniky a dozví se, jak vám může být u porodu prospěšný.

Kde hledat? Jak už bylo řečeno, pokud máte vybranou porodnici, je asi nejlepší docházet na kurzy tam. (např. www.fnmotol.cz). Ovšem existují i soukromá zařízení, kde se věnují tomuto školení nastávajících rodičů (např. www.pomad.cz). A jestli byste raději individuální přípravu, můžete si vybrat svou porodní asistentku. Tady vám velmi pomůže přehledně zpracovaný seznam porodních asistentek (podle krajů) i s aktuálními telefonními kontakty – www.capacz.cz.