Krátce poté, co začnete s přítelem bydlet, má všechno nádech růžové barvy. Oba se totiž maximálně snažíte. Muž nosí pravidelně květiny a po práci chodí hned domů, žena denně chystá tříchodové večeře, a ještě se u toho usmívá.

Jenže kdybyste stejnému páru nahlédly stropním oknem domů o pár týdnů či měsíců později, u 99 ne-li u 100 procent z nich uvidíte výraznou změnu. Zjednodušeně ve váze nebudou žádné květy a na plotně bude stydnout večeře, protože pán domu se ještě nevrátil z neplánovaného piva s kamarády.

Idylická domácnost je tak trochu utopie a vyskytuje se jen ve zlomku případů. Abyste nebyla po sestěhování zaskočená, poradíme vám, na co se připravit. I když to samozřejmě neplatí univerzálně a pro všechny páry.

Bude vás štvát. Vážně si myslíte, že to odteď bude jako v romantickém filmu? Tak ne, nebude. Pokud váš přítel nemá pořádek zrovna v krvi, nezmění se to ani po začátku společného bydlení. Sem tak zkrátka najdete nějakou ponožku mimo koš na prádlo či neumyté nádobí na lince. Možná se ho budete snažit předělat, ale věřte, že to většinou nemá cenu. Postupně si zvyknete a ponožky začnete uklízet sama. A věci, které byly na partnerovi roztomilé, vám dříve nebo později začnou jít pořádně na nervy.

Budete se hádat. Ne vždy se musí neshody řešit hádkou, ale někdy je to v mnoha ohledech zdravější. Vzduch se pročistí a je to lepší, než abyste kolem sebe chodili s nasupeným výrazem.

Dozvíte se o něm i to, co nechcete vědět. Jak moc mu smrdí nohy, jestli chrápe, jestli se šťourá v nose. Po nějakém čase společného bydlení zkrátka vyplavou na povrch nejrůznější zlozvyky a nešvary, které vám naruší obraz dokonalého prince. Stejně tak i dokonalé princezny. I vás přestane bavit chodit upouštět větry do koupelny. 

Přijdete o část své svobody. S tím, že někoho pustíte do svého života, se pojí i ztráta části autonomie. Jestli se s tím nehodláte smířit, potom pro vás vztahy asi nemají cenu. Když si každý budete dělat jen to, co chcete, potom nebudete bydlet spolu, ale vedle sebe. Zatímco dřív jste si restauraci, gauč nebo sobotní aktivitu vybrala sama, teď budete muset diskutovat a vyjednávat.

Už nebudete mít tak bohatý program. Když randíte, snažíte se pořád vymýšlet nějaké nové aktivity a vypadat kreativně. Se společným bydlením tato starost do jisté míry odpadá. To je pozitivní i negativní zároveň. Abyste byli spolu, nemusíte vytáhnout paty z domu, můžete se zachumlat pod peřinu a pustit si filmy. Riziko spočívá v tom, že zlenivíte a připravíte se o nové zážitky. Proto je potřeba najít v tomto ohledu balanc.

Dost možná přiberete. Je nám to líto, dámy, ale tuto skutečnost potvrzují mnohé výzkumy. Po sestěhování mají ženy tendenci nabírat na váze. Doby, kdy jste měla v ledničce kvůli štíhlé postavě jen bílý jogurt a zeleninu, jsou totiž pryč.

Stanete se terčem otázek. Z neznámé příčiny se partner začne domnívat, že víte všechno. Na denním pořádku tak budou otázky typu: Jak je venku? Co si mám vzít na sebe? Neviděla jsi moje klíče? Kde mám tu modrou košili? Obrňte se trpělivostí. Z přítelkyně se stanete tak trochu mámou.

Možná to nebude fungovat. Ve hře je i ne zrovna potěšující varianta. Společné bydlení možná ukáže, že rozdíly mezi vámi jsou příliš velké. Různé styly a způsoby života se ne vždy podaří sladit a kompromisy mohou být spíše utrpením.

Už nebudete sama. V pozitivním i negativním smyslu slova. 

Čtěte také:

Reklama