Stejně tak jako se sportovci různých disciplín i výkonnosti naučili používat funkční prádlo v zimě, přicházejí nyní na chuť i funkčnímu prádlu vhodnému do teplého počasí.


V létě chladí

Potřeba funkčního prádla je v zimě přirozeně mnohem větší než v létě. I v teplém letním počasí ale výkonu sportovce pomůže, když se organizmus nemusí vyrovnávat se změnami teploty a může své síly soustředit pouze na výkon. Požadavek na stabilní termoregulaci organismu je přitom aktuální především u vytrvalostních disciplín. Při delším sportovním výkonu se často mění intenzita zátěže; např. při jízdě do kopce pracuje cyklista na plný výkon a tělo se pořádně zapotí. Následuje dlouhý sjezd a propocený dres začne na zádech nepříjemně studit. To může vadit i v horkém počasí, svaly jsou při výkonu mnohem náchylnější, ochlazení je navíc většinou jen lokální, např. na zádech. Takové nežádoucí střídání přehřátí a ochlazení může minimalizovat právě vrstva funkčního prádla oblečená pod dresem.

 

Čím se liší zimní a letní funkční prádlo

V nabídce předních výrobců funkčního prádla dnes najdeme širokou škálu oblečení, které se liší použitím v různém počasí a ročním období. Prádlo vhodné do chladného počasí se vyznačuje vysokou gramáží pleteniny. Právě to umožňuje lepší zadržování tepla přímo na těle. Letní prádlo je naopak lehké, rozdíl je také v tvarování samotného vlákna. Poslední novinkou v technologiích výroby vlákna je CoolMax Extreme Hexachannel s šestikanálovým průřezem, které začal používat výrobce prádla CRAFT. Toto vlákno má zdokonalené schopnosti odvodu potu a ventilace vzduchu, takže tělo alespoň částečně ochlazuje i při pohybu v letním horku nebo při halových sportech.

 

Jak vybrat správný druh prádla?

  • je třeba brát ohled také na reakci vlastního organismu na teplo nebo chlad
  • na intenzitu fyzické zátěže a okolní teplotu
  • je důležité, aby oblečení dobře sedělo na těle
  • musí být z příjemného materiálu
  • použité vlákno by mělo mít dobrou tvarovou stálost

 

Všem uvedeným požadavkům odpovídá podle dosavadních zkušeností nejlépe prádlo vyrobené z polyesterových vláken.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod dres patří funkční prádlo

Své uživatele si letní funkční prádlo našlo např. mezi některými cyklisty. Zatímco na většině hobby jezdců je při závodech funkční prádlo vidět jen za zhoršeného počasí, profesionální závodníci si už navykli používat první vrstvu oblečení v podstatě každý den. „To je velký rozdíl mezi závodníky a hobíky. Závodníci si obecně mnohem víc hlídají svoje zdraví, protože vědí, kolik úsilí investovali do tréninku, a nemůžou si dovolit, aby je bolela záda jen kvůli tomu, že podcenili oblečení. Spousta cyklistů – amatérů si prostě myslí, že bolavá záda k maratónům patří,“ srovnává jeden z předních českých XC jezdců Milan Spěšný rozdíly v přístupu k používání funkčního prádla mezi závodními a hobby cyklisty.

Podobnou zkušenost má i reprezentant České spořitelny MTB teamu Radim Kořínek: „Já jsem loni jel bez spodního prádla asi dva závody, z toho jeden přímo na olympiádě v Athénách, kde bylo čtyřicetistupňové vedro, a stejně jsem se celý závod poléval vodou. Jinak ale používám prádlo pod dresem i na spinningu, protože bych na zpocených zádech poznal i naplno běžící klimatizaci,“ vysvětluje své důvody pro nošení funkčního prádla jeden z nejlepších českých cyklistů současnosti. 

 

 

Více informací najdete na stránkách www.craft.cz

 

Pět čtenářek Ženy-in bylo vybráno, aby pro vás otestovalo tričko Craft Pro Cool, takže se těšte na jejich zkušenosti!