shutterstock-115749760.jpg
Foto: Shutterstock

Nejznámějšími nemocemi, které klíšťata přenášejí, se řadí borelióza a klíšťová encefalitida. Ty přenášejí klasická klíšťata, která známe celé roky. V posledních letech se však v Čechách v důsledku oteplování objevil i piják lužní. Následkem kousnutí by měla být bebezióza.

„Výsledky uplynulých let sledování výskytu pijáků ukazují, že jsme v České republice svědky expanze tohoto klíštěte a související rostoucí hrozby psí babeziózy – akutního onemocnění psů,“ přibližuje výskyt tohoto nového onemocnění ohrožujícího psy Kristýna Hrazdilová pro ČT, která diagnostiku babeziózy zvířat metodicky koordinuje.

Týkají se hlavně zvířat

Velká kíšťata do Čech doputovala na stěhovavých ptácích. Jejich výskyt se poprvé zaznamenal u majitelů koní, kteří podivně vypadající klíšťat nahlásila. Dospělí jedinci prý obvykle nesají krev na člověku, a tak je zatím vyloučené, že by mohly přenášet některé z exotických nemocí, například Krymžsko-konžskou hemoragickou horečku. Ublížit ale může právě koním. Ti po zakousnutí mohou dostat infekci - piroplazmózu.

„Rádi bychom touto cestou vyzvali širokou veřejnost i majitele koní a psů: všímejte si klíšťat ve svém okolí na svých zvířatech a zapojte se do ambiciózního výzkumu, pomozte nám hledat pijáky a exotická klíšťata napadající psy i koně. Pomůžete tím upřesnit riziko výskytu významných infekčních onemocnění u zvířat ve vašich regionech,“ vyzýval v ČT ke spolupráci profesor Modrý.

Reklama