Nejen pleť na obličeji, ale celá pokožka těla potřebuje být dostatečně „zavlažená“, aby byla pružná, vypadala dobře a nebyla náchylná k různým poraněním. Takže to chce vodu, ale také kolagen, kyselinu hyaluronovou, oleje a své udělají i potraviny a bylinky.

shutterstock-1790321168.jpg

Foto: Shutterstock

1. Slunce „snědlo„ kolagen

Blahodárné sluneční záření, díky kterému jsme si dopřáli i dávku důležitého vitamínu D, připravilo pokožku o slušnou dávku kolagenu. Jedná se o protein, který představuje základní stavební materiál pro naše podpůrné tkáně. Sluneční paprsky spolu s dalšími vlivy prostředí a stárnutím přispívají k jeho poškození až rozkladu. Řešením může být zvýšená spotřeba potravin s esenciálními mastnými kyselinami a perorální užívání vysoce koncentrovaného mořského kolagenu, ideálně v hydrolyzované tekuté formě.

Do podzimního a zimního jídelníčku je třeba zařadit: lněná semínka, mořské ryby, mořské řasy (například spirulinu, je dobrým zdrojem mědi, minerálu důležitého pro produkci kolagenu).

Tekuty-collagen-lowres.jpgPharmaMKL OPTIMAL PLUS F – PRO Collagen
(Foto: Se souhlasem OPTIMAL PLUS)

2. Podpora díky vitamínu C

Rostoucí počet klinických studií prokázal význam perorálního užívání hydroizolovaného kolagenu. Jedná se o malé molekuly, které se přes trávicí trakt dostávají dále do celého organismu a zabezpečují transfer kolagenu na všechna místa, kde chybí. Vědci také zjistili, že absorpci kolagenu podporuje vitamín C, takže se doporučuje užívat ho spolu sním. I s podporou vitamínu C to nějaký čas trvá, než se účinky užívání kyseliny hyaluronové projeví. Určitě tedy neuškodí začít si jí dopřávat již na konci léta, aby byla pokožka dobře hydratovaná během podzimu a zimy.

864-hyaluronove-serum-vitaminc-cz-web.jpgRenovality, Hyaluronové sérum s vitamínem C a B3
(Foto: Se souhlasem Renovality)

3. Hydratační gel na bázi oleje

Hydrataci a ochrana pokožky zvenku zajišťuje kvalitní hydratační krém. Chladnější dny si vyžadují kosmetiku na bázi oleje. Na pokožce vytváří ochranný film, který v ní udržuje vlhkost. Vhodný je kokosový, mandlový nebo avokádový olej, ideálně v bio kvalitě a ve vysoké koncentraci. „Pokud je olej také kombinován s beta glukanem, pokožka je hydratována a chráněna dvakrát. Zároveň se jakékoliv poškození regeneruje rychleji, protože beta glukan je osvědčeným rejuvenizátor,“ dodává Ing. Adrián Doboly z biochemické laboratoře Natures.

mandl.jpgNobilis Tilia, Mandlový olej jemný
(Foto: Se souhlasem Nobilis Tilia)

4. Zaostřeno na ruce

Kůže na rukou musí odolávat nástrahám počasí stejně jako obličej, proto si zaslouží zvláštní pozornost a péči. I zde platí, že nejlepší ochranu a hydrataci zaručí mastnější krémy a zejména másla obsahující přírodní oleje.

rscrsc.jpgKneipp, Krém na ruce Cottony Smooth
(Foto: Se souhlasem Kneipp)

5. Zvláštní pozornost pro rty

Nejjemnější kůže na obličeji není na očích, ale na rtech. Právě na nich se okamžitě projeví nedostatek tekutin, ale také vliv větru, vlhkosti nebo zimy. O rty je třeba se speciálně starat. Zaslouží si hýčkání balzámem v bio kvalitě, vyrobeným z kokosového oleje, včelího vosku nebo panenského mandlového oleje. Pak budou nejen vláčné a chráněné, ale vhodný balzám může pomoct urychlit hojení popraskané kůže na rtech, a i řešit problém s herpetem.

kneipp-barevny-balzam-na-rty-natural-red.pngKneipp, Barevný balzám na rty Natural Red
(Foto: Se souhlasem Kneipp)

6. Škodlivé přechody

Pleti velmi škodí přechody z chladného, vlhkého prostředí, které je na podzim a v zimě venku, do teplého, občas přetopeného a obzvláště suchého interiéru. Aby šoky mezi prostředími nebyly tak zásadní, je dobré v zimě zvlhčovat interiéry. Pomohou zvlhčovače vzduchu nebo alespoň mokré ručníky na radiátorech.

ImgW.jpg

Alza, CONCEPT ZV1000 Perfect Air
(Foto: Se souhlasem Alza)

7. Horká voda není pomocník

Přestože nás v zimě láká dát si horkou sprchu nebo vanu, není dobré to přehánět s teplotou vody. Chce to buď vodu s nižší teplotou, nebo jen krátké horké sprchy. V opačném případě hrozí, že pokožka bude šupinatá a může svědit. Něco jiného je dopřát si dvakrát týdně regenerační pobyt v termální vodě. To se v zimě doporučuje. Samozřejmě, pleť po něm je třeba opláchnout čistou vodou a pokožku celého těla ošetřit kvalitním hydratačním olejem.

prod-1185400-1-613x613.jpgAvon, Hydratační pleťový olej s olivovým olejem
(Foto: Avon)

8. Speciální čištění

Na podzim a v zimě se mění i rituály čištění pleti. Je dobré přejít na krémový odličovač a tonikum vyměnit za jemnou hydratační mlhu. Peeling je stále v programu týdne, důležité je, aby byl jemný. V tomto ročním období je také vhodný čas také na chemický peeling. Na rozdíl od hutných krémů jsou v zimě vhodné lehké vyživující pleťové masky.

csrscr.jpgL’Occitane, Osvěžující hydratační mist Aqua Réotier
(Foto: Se souhlasem L’Occitane)

9. Odlehčení domácími maskami

Pomoc pro pleť v zimě najdete i ve své kuchyni. Mastná pleť ocení masku z nastrouhaného jablka, lžíce medu a lžičky mleté skořice. Vše dobře promíchejte a nechte působit 30 minut. Pomůže také maska z dvou lžic bílého jogurtu a kostky droždí. Suché pleti zase prospěje maska z přezrálého banánu, který podrtíme a smícháme s extra panenským olivovým olejem a žloutkem. I v tomto případě se dá nahradit olej bílým jogurtem.

shutterstock-243765223.jpg

Foto: Shutterstock

10. Napařování

Na metodu často používanou předchozími generacemi žen – napařování – v posledních letech zapomínáme. A je to škoda. Například můžete do nádoby dát 3 lžíce sušených květů heřmánku a lžíci listů máty. Zalijte je horkou vodou, počkejte 5 minut, pak se přes hlavu přehoďte ručník a nad nádobu se napařujte 10 až 15 minut. Heřmánek zklidňuje podráždění a podporuje hojení případných ranek, máta zase stahuje zvětšené póry. Nakonec ošetřete pleť hydratačním krémem na bázi oleje.

Zdroje: MUDr. Světlana Šefčíková, Ing. Adrián Doboly, Tiskové materiály Natures, Tiskové materiály Pharma MKL

Reklama