Blíží se konec roku. Silvestrovské ohňostroje a petardy se však nemusí líbit každému. Obzvlášť nepříjemné mohou být pro domácí mazlíčky. Pokud zrovna vaše zvířátko patří mezi ta bázlivější, bude na přelomu starého a nového roku potřebovat zvýšenou péči. Povíme vám, jak na to.

Takovéto situace nejhůře snášejí koně nebo psi, kočky jsou na tom lépe, proto budeme v souvislosti se silvestrovskými oslavami hovořit především o psech. Některým pejskům petardy vadit nemusí, mohou být dokonce zvědaví, co se to venku děje. Často to bývají psi, kteří prošli výcvikem se střelbou. Výbuchy jim můžou připomínat hony, a ty představují pro tohoto psa zábavu. Jiným jsou ohňostroje lhostejné a další ho zvládnout jen s menším stresem.

Více než polovina pejsků však spadá mezi ty, jimž světelné a hlavně zvukové efekty způsobují opravdový stres, a těm je třeba věnovat dostatečnou péči. Na zvuk reagují rozrušením. Mohou se třást, kňučet, být agresivní a dezorientovaní. Psi, kteří přebývají venku, pak mohou zdemolovat svůj výběh ve snaze se dostat k rodině - „smečce“, a nebo se někde ukrýt. Pak dochází k tomu, že vylekaný pejsek svému pánovi uteče a ztratí se.

Máte-li pejska déle, z předešlých let už můžete soudit, jak se bude chovat letos. Ti ostatní si to musí prostě sami vyzkoušet. Obecně platí, že štěňátka silvestrovské oslavy tolik neděsí. Pokud tedy bylo vloni vašemu mazlíčkovi jen pár měsíců a ohňostroje ho nechávaly klidným, letos tomu může být jinak.

Jak se vyhnout silvestrovskému stresu

Mnoho lidí pro své hafany kupuje tlumicí léky. Pokud reakce vašeho psa jsou opravdu silné, obstarejte si tyto léky u veterináře, který vám jistě poradí nejen s výběrem, ale i s dávkováním. Léky obstarejte předem a pejskovi je podejte ještě před nástupem výbuchů, aby začaly včas působit. Jejich účinky trvají několik hodin. Léky se vydávají na předpis, veterinář sám rozhodne o jejich vhodnosti právě pro vašeho čtyřnohého přítele. Rozhodně mu nepodávejte léky, které máte doma v lékárničce pro sebe. Léky pro lidi jsou mnohem silnější, a i když mu dáte jen malou část pilulky, psa byste mohli předávkovat.

Omezte venčení. Po setmění choďte raději jen na krátké procházky kolem domu. Pro případ, že by ho vylekala pyrotechnika, mějte přiměřeně utažený obojek, aby se nemohl vyvléci. Vyhýbejte se místům, na kterých by se daly petardy očekávat. V hodinách, kdy se „střílí“ nejvíce, nechte pejska doma. Několik hodin bez venčení (20.00 až 02.00 hod.) bez problémů vydrží. Pokud pes patří k těm bázlivým, rozhodně s ním nechoďte slavit Silvestr ven.

Připravte pelíšek. Pokud váš pes pobývá venku v kotci nebo u boudy a bojí se silvestrovských ohňostrojů, je nejlepší vzít si ho na těch několik rizikových hodin domů. Připravte mu klidné místo, kde se bude cítit bezpečně. Pes většinou vyhledá tmavý kout, zaleze pod postel apod. Alespoň pro tuto chvíli respektujte místo, které si pro inkriminovanou dobu sám vybere.

Buďte v kontaktu. Přijali jste psa za člena rodiny, on vás zase chápe jako „smečku“. Uprostřed své smečky se cítí bezpečněji, přenechává situaci jejímu vůdci. A proto mu umožněte, aby s vámi mohl být po celou dobu v kontaktu.

Neopouštějte ho. Rozhodně se nedoporučuje vystresovaného psa opustit a jít slavit ven. Taktéž ho nedávejte na hlídání ke známým. Pro něj je nejdůležitější smečka - tedy vy a vaše rodina, která žije pod jednou střechou. Pokud zůstane sám, bude mít pocit, že ho smečka z nepochopitelných důvodů opustila zrovna ve chvíli, kdy ji nejvíc potřebuje, tím se jeho stres jen znásobí a nepomohou ani klidnící léky.

Pejska označte pro případ, že by vám utekl. Nemá-li čip nebo tetování, opatřete mu alespoň štítek s adresou a vaším telefonním číslem pro případného nálezce. Stačí údaje napsat na papírek, a ten průhlednou páskou přilepit k obojku.

Pokud už k výbuchům rozličné pyrotechniky dojde, snažíme se, aby k uším psa dolehlo co nejméně hluku (zavřít dveře, okna apod.). Řešením mohou být i pěnové ucpávky uší, které jsou podobné jako ty pro lidi. Ne každý pejsek je však snese. Můžete také hluk zvenku překrýt nějakým jiným zvukem z domova, který zvíře již zná, například televizi nebo rádio. Nepouštějte ho ale hlasitěji než normálně.

Odveďte pozornost. Pozornost psa v inkriminovanou chvíli upoutejte na něco jiného. Věnujte se hře, opakujte si povely, které zná, a odměňujte ho pamlskem, chvalte ho, buďte ve fyzickém kontaktu. Mluvte klidným mírným hlasem. A na ohňostroj nereagujte. Pokud pes uvidí, že s jeho pánem hluk nic nedělá, pozná, že není důvod se bát a bude klidnější.

Neutěšujte ho. Projeví-li mazlíček strach, rozhodně se nesnažte jej chlácholit. Dospěli byste k tzv. naučenému strachu. Pes pozná, že má ze „strachového“ chování užitek. Ve chvíli, kdy psa začnete konejšit, protože se stresor blíží, vlastně ho tím upozorňujete, že by se měl bát. Je proto nejlepší chovat se normálně, jakoby se nedělo vůbec nic.

Když to všechno zvládnete, můžete svého mazlíčka i sebe vydatně pochválit. Zvládli jste to nejhorší a na rok máte zase klid.

Jak vaši domácí mazlíčci prožívají Silvestr?

Reklama