LQBT-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Philadelphia (1993)

Andrew Beckett, kterého ztvárnil Tom Hanks, je slibný mladý právník. Náhle se ocitá na konci své kariéry kvůli nečekané výpovědi z úspěšné právnické firmy, pro kterou pracoval. Údajně musí odejít, protože neudělal to, co měl. Ale Andrew ví, proč přišel o místo. Připravily ho o něj předsudky, strach, panika, odpor a diskriminace. Skutečným důvodem bylo, že jeho nadřízení zjistili, že má AIDS. Odhodlán k obhájení své důstojnosti a profesionální prestiže se pokouší nalézt právníka, ale nikdo se do tohoto případu nechce pustit. Andrew cítí, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se.

Zajímavostí je, že herec Ron Vawter, který si zahrál jednoho z šéfů žalované právnické firmy, jež byl posledním svědkem u soudu, trpěl skutečně nemocí AIDS. Studio ho kvůli tomu nechtělo obsadit, což bylo paradoxní vzhledem k tomu, že film vyprávěl o diskriminaci lidí právě s touto nemocí. Režisér Jonathan Demme však na obsazení Vawtera trval a jeho účast ve filmu si u studia TriStar nakonec vyvzdoroval. Vawter zemřel čtyři měsíce po uvedení filmu v amerických kinech. 

Úplné zatmění (1995

Film, jehož předmětem je vášnivý kontroverzní vztah mezi prokletými básníky Paulem Verlainem a Arthurem Rimbaudem, vzbudil nadšené ovace. Intezivní přátelství bohémských básníků se na stříbrném plátně velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorné omluvy, opouštění a navracení se. Původně měl Rimbauda hrát River Phoenix. Mladý herec však nečekaně zemřel, a tak mladého a geniálního rebela nakonec ztvárnil Leonardo DiCaprio, což se později ukázalo jako výhra v loterii. Tehdy dvacetiletý DiCaprio podal vzdor svému věku strhující výkon a zdatně ho podpořil i starší a zkušenější David Thewlish v roli zlomeného a emočně slabého Verlaina.

Zkrocená hora (2005)

Kovbojové Ennis a Jack se poznají při hlídání stáda ovcí poblíž Zkrocené hory. Ač odlišní povahou i názory, stanou se přáteli, a nakonec se jednoho večera v opilosti pomilují. Krátce poté se jejich cesty rozejdou, oba se ožení, mají děti. Když se však po letech znovu setkají, zjistí, že jejich vztah je stále stejně silný. Prožijí v divočině několik šťastných dnů jako milenci, když však Ennis odmítne návrh na společnou farmu, pokračují ve svých dosavadních životech. Jen se několikrát do roka scházejí poblíž Zkrocené hory, aby si ukradli pár šťastných chvilek. Tak zní anotace veleúspěšného filmu z roku 2005.

Film získal celkem osm nominací na Academy Awards, z nichž tři proměnil. Dobře se mu vedlo i na Zlatých Globech, kde zvítězil v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář a Nejlepší originální píseň. Navíc byl Heath Ledger za svůj herecký výkon nominován na Oscara.

Surfaři (2007)

Romantické drama o dospívání a hledání svého místa. Vypráví o Zachovi, mladém a pohledném umělci, který musí zanechat školy, aby pomohl sestře s výchovou nemanželského dítěte. Volný čas pak tráví s přítelem Gabem malováním nebo na surfu. Přijíždí Gabův bratr Shaun, který Zacha velmi zaujme. Zach se musí vyrovnávat nejen se svými životními prioritami, ale také se svou sexuální orientací.

Dánská dívka (2015)

Dánský umělec Einar Wegener, jehož postavy se obdivuhodně přesvědčivě a citlivě zhostil Eddie Redmayne, se poté, co oblečený v šatech baletky seděl modelem pro obraz své manželky Gerdy, zamiluje do své ženské identity. Začne žít jako dívka jménem Lili Elbe. Přestože se jejich idylické manželství postupně bortí, Gerda stojí při Lili, která zkoumá své pravé já, a nakonec podstoupí jednu z prvních operací změny pohlaví na světě ve 30. letech 20. století. Tento dojemný životopisný film natočený oscarovým režisérem Tomem Hooperem, který stojí například za režií snímku Králova řeč, je adaptací stejnojmenné knihy Davida Ebershoffa. Herecký výkon Eddieho Redmayna je bez větších pochybností vrcholem hereckého umění a právem obdržel pět nominací na různá prestižní filmová ocenění. 

Kdybys jen tušil (2020)

Novější snímek se věnuje lásce mezi ženami a na pomoc si bere prostředí vysoké školy. Nesmělá jedničkářka Ellie pomáhá sympatickému sportovci Paulovi sbalit dívku jeho snů. Zprvu si od toho slibuje jen solidní přivýdělek, a tak napíše spolužačce dopis, jaký by si přála od chlapce získat asi každá dívka. Všechno se ale zkomplikuje, když se do ní Ellie zamiluje taky. Za filmem stojí režisérka Alice Wu. Je divácky velmi oceňovaný nejen díky civilním a přesvědčivým hereckým výkonům, ale také díky dobře napsaným dialogům.

Zdroj: Československá filmová databáze, kinobox, autorka článku, netflix, kulturio