Nevěrná Klára

Román Michala Viewegha Případ nevěrné Kláry vyšel v roce 2003. Jeho filmovou adaptaci měl původně realizovat Filip Renč, nakonec však film vznikl v koprodukci Jean Vigo Italia, Medusa Film a IN Film Praha. Film se natáčel od 14. června 2008 po sedm týdnů v Praze, pak se filmový štáb přesunul do Benátek.

Režisérem filmu je Roberto Faenza, který se také spolupodílel na zpracování scénáře. Případ nevěrné Kláry je jeho patnáctým snímkem. Tento zkušený režisér a univerzitní profesor získal během svého života řadu filmových ocenění, včetně Davida, nejprestižnější italské filmové ceny.

Nevěrná Klára

Film je společný projektem producenta Rudolfa Biermanna a italské producentky Eldy Ferri, kterou stejně jako statisíce čtenářů zaujala románová předloha Michala Viewegha. Elda Ferri stála jako producentka např. u oscarového filmu Roberta Benigniho Život je krásný.

Hlavními představiteli snímku jsou Claudio Santamaria a Laura Chiatti, kteří patří k nejznámějším tvářím současného italského filmu, Claudio si navíc zahrál i v bondovce Casino Royale. Třetí klíčovou postavu pak ztvárnil Ian Glen, rodák ze skotského Edinburghu, který má zkušenosti s velkými studiovými projekcemi (Království nebeské Ridleyho Scotta nebo série Resident Evil). Z českých herců mají ve filmu nejvýraznější role Aňa Geislerová, Miroslav Šimůnek a modelka Pavlína Němcová, která nasbírala herecké zkušenosti v oscarové Edith Piaf.

Nevěrná Klára

Autor literární předlohy Michal Viewegh patří v současnosti k nejžádanějším českým spisovatelům na evropském knižním trhu. Vieweghova tvorba (mj. knihy Povídky o manželství a sexu, Účastníci zájezdu, Román pro ženy, Zapisovatelé otcovské lásky, Báječná léta s Klausem, Případ nevěrné Kláry, Vybíjená) již byla přeložena do jednadvaceti jazyků. Podle jeho stejnojmenných bestsellerů vznikly divácky mimořádně úspěšné filmy Báječná léta pod psa (r. Petr Nikolaev, 1997), Výchova dívek v Čechách (r. Petr Koliha, 1997) a především Román pro ženy (r. Filip Renč, 2005), Účastníci zájezdu (r. Jiří Vejdělek, 2006). Film Báječná léta pod psa byl nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1997.

Román pro ženy vidělo přes 600 tisíc diváků. Film získal Českého lva pro divácky nejúspěšnější snímek roku 2005. Film Účastníci zájezdu se stal s téměř 800 tisíci diváky nejnavštěvovanějším filmem roku 2006 v ČR. V loňském roce měl premiéru snímek Nestyda, který režisér Jan Hřebejk natočil s Jiřím Macháčkem v hlavní roli na motivy knihy Povídky o manželství a sexu.

Titulní filmová píseň

Ústřední melodii k filmu nazpívala Lucie Bílá, autorem hudby je Ondřej Soukup a text napsala dvorní textařka Lucie Bílé - Gábina Osvaldová.

Těšíte se? Máte rády zfilmované romány Michala Viewegha, byť jsou považované za brakovou literaturu?

Reklama