Kuřim, do roku 2007 město, které pravděpodobně většina z nás na mapě České republiky přešla bez povšimnutí. Ovšem 7. května 2007 nastala situace, která si vyžádala pozornost prakticky všech občanů bez výjimky a především policie. Na linku 158 se dovolal muž, který příslušný orgán informoval, že při ladění signálu elektronické hlídací chůvičky s videokamerou zahlédl znepokojivé záběry. Byl na nich zubožený, nahý chlapec spoutaný na zemi. Policie velmi záhy zjistila, že záběry pocházejí ze sousedního domu volajícího – přesněji řečeno domu na adrese Dušínova 1403/9, kde bydlela se svými syny (Ondřej 8 let a Jakub 10 let) Klára Mauerová.

62ea37a9c83cbobrazek.png
Foto: Shutterstock
 
Mauerová byla ihned zadržena a její děti byly poslány do ústavního zařízení Klokánek. Spolu s nimi byla v domě nalezena ještě třináctiletá dívka Anička, kterou se sestra Kláry, Kateřina Mauerová pokoušela vydávat za svou dceru. Tento výrok obviněné se ovšem velmi brzy ukázal jako nepravdivý. Anička s nejasnou identitou byla tedy poslána do Klokánku spolu s oběma bratry. Později bylo odhaleno, že Mauerová, která studovala sociální péči, vzala v roce 2005 pod svá křídla Aničku jako dítě s traumatickou minulostí, kterému podle svých vlastních slov toužila pomoci. Vše nasvědčovalo tomu, že tato druhá verze je pravdivá.

Při následném rozkrývání případu bylo zjištěno, že k brutálnímu týrání chlapců docházelo přibližně od léta roku 2006 do odhalení případu v květnu 2007 a to nejen v domě v Kuřimi, ale také na chalupě ve Veverské Bítýšce, kam je doprovázel také skautský vedoucí z oddílu, kam Ondřej a Jakub ve volném čase docházeli.

Právě v roce 2006 začala podle výpovědi ostatních členů rodiny, včetně biologického otce dětí, Klára Mauerová omezovat styky s prarodiči chlapců, s otcem i s ostatními příbuznými. Důvodem mělo být to, že se jí vymykala výchova dětí z rukou a chlapci ji nerespektovali. Dále tvrdila, že veškerou energii směřuje k péči o nemocnou Aničku, a proto jí na zbytek rodiny nezbývá čas. Následně se Klára Mauerová s dětmi, nemocnou Aničkou i sestrou Kateřinou přestěhovala právě do Kuřimi.

V pondělí 7. května 2007 když policisté dorazili na místo činu, nalezli mladšího z bratrů Ondřeje v přístěnku pod schody s lepenkou spoutanýma rukama. Později bylo vyšetřeno, že byli oba chlapci pravidelně zavíráni do klecí, svazováni, mláceni, kopáni a páleni cigaretami i na intimních partiích, topeni a staršímu z nich bylo dokonce odříznuto kus hýždě. Na místě, kde byli Ondřej a Jakub drženi, byly nalezeny zbytky jídla a exkrementy.

Nad takovou krutostí matky k vlastním dětem zůstává rozum stát, ovšem Mauerová nejednala sama, nýbrž jako člen organizované skupiny, kam patřila její sestra Kateřina, Hana Bašová, kterou označovali pseudonymem teta Nancy (sociální pracovnice ze sdružení Paprsek, které děti navštěvovaly), Jan Turek – vedoucí skautského oddílu, který oba kluci navštěvovali, a Jan Škrla se svou sestrou Barborou, která nakonec v celém případu sehrála podivnou a dodnes neobjasněnou roli. Odborníci se nikdy jednomyslně neshodli na tom, zda byla Škrlová týranou obětí, nebo jen skvělou herečkou, která dokázala za maskou dítěte prokličkovat mezi jednotlivými institucemi. 

62ea35b29ceabobrazek.png
Foto: Barbora Škrlová
Profimedia

 Anička/Barbora/Adam
Soud započal 17. června 2008 u krajského soudu v Brně. Obviněno bylo celkem šest výše zmíněných lidí a pochopitelně dostali všichni nepodmíněné tresty. Nejzajímavější z celé skupiny se ovšem ukázala být zmíněná Barbora Škrlová. Její jméno v prvním fázi vyšetřování vůbec nefigurovalo, a to z jednoduchého důvodu. Když byly obě děti umístěny do Klokánku, putovala do státem řízené péče také třináctiletá Anička, přesněji řečeno podle původních informací norská dívka Anne Jervinen. Sociálním pracovnicím bylo po příjezdu do Klokánku oznámeno, že trpí nízko funkčním autismem a vývojovou vadou.

Ovšem i přesto se pracovnicím na Aničce stále něco nezdálo a chtěly ji podrobit velké lékařské prohlídce. K té ovšem v plném rozsahu nikdy nedošlo, Anička dostala velký hysterický záchvat, plakala a kopala kolem sebe. Následně se jí podařilo ze zařízení uprchnout. Spekulovalo se také o tom, zda jí někdo pomohl, nebo dokázala uniknout sama.

Do celého případu byl také okrajově zapojen manžel spolužačky Kláry Mauerové, které pomáhal zprostředkovat kontakty pro vyřízení opatrovnictví dívky Anny. Ovšem právě on u soudu vnesl do celé problematiky světlo. Vypověděl, že Anna Mauerová nikdy neexistovala a že třináctiletá Anička je ve skutečnosti dvaatřicetiletá Barbora Škrlová. Se starší ze sester Mauerových se setkala během svých studií na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Škrlová podle všeho trpí poruchou osobnosti a zároveň se spekulovalo také o tom, zda nebyla v dětství rovněž obětí týrání. Kateřina Mauerová si dívku již během studia nastěhovala k sobě a tvrdila všem, že trpí leukémií. Vydávala se za její ošetřovatelku, všude ji doprovázela a vyřizovala její telefony. Pravděpodobně díky své duševní nemoci setrvávala v duši dítěte po celý život a byla vždy závislá na tom, kdo se o ni staral. 

Při sexuologickém vyšetření pak bylo navíc zjištěno, že Škrlová vykazuje sexuální vzrušení při výjevech mučení, a to především páchaného na dětech. Oba chlapci Jakub i Ondřej při vyšetřování následně potvrdili, že i Škrlová se na jejich týrání podílela. Ta se ovšem bránila, že k tomu byla donucena a trvala na tom, že je také obětí celého případu.

Nalezena byla až v roce 2008 v Norsku, kde se za pomoci spisovatele Fahrnera nastoupila do tamní základní školy jako třináctiletý kluk Adam. Oklamat se jí tak podařilo nejen úředníky, policii a sociální pracovnice, ale také učitelky škol, kam docházela. Podle učitelů se „Adam“ projevoval jako inteligentní kluk, který umí obstojně norsky a dokáže krásně hrát na klavír.

bb.jpg
Foto: Kateřina a Klára Mauerovy
Profimedia

Rozsudek jménem republiky
Soud dospěl k definitivnímu rozhodnutí 24. října 2008. Nejvyšší trest dostala Kateřina Mauerová, a sice deset let odnětí svobody nepodmíněně. Kláru Mauerovou, matku chlapců, která se k týrání doznala, soud poslal do vězení na devět let. Sedm let dostal Jan Škrla, bratr Barbory, který v případu vystupoval jako tajemný „pan doktor“. Hana Bašová dostala trest odnětí svobody v délce trvání pěti let a Barbora Škrlová a Jan Turek pět let nepodmíněného trestu.

Zajímavé je, že do případu bylo pravděpodobně zapojeno mnohem více lidí, ale všechny se ani během dlouhého vyšetřování odhalit nepodařilo. Stejně tak motiv zůstal neznámý. Spekulovalo se o obchodu s dětskou pornografií a také o činnosti náboženské sekty, neboť otec Barbory Škrlové byl aktivním členem jedné náboženské skupiny Hnutí králů, kam se později přidala také Kateřina Mauerová. Ovšem ani jedna z těchto teorií se nepotvrdila.

Čtěte také: 

Zdroj: Youtube kanál Krimi Příběhy - Kuřimská kauza, Wikipedie - Kuřimská kauza, Radio Prague international, Novinky.cz - kuřimská kauza, Brněnský deník - kuřimská kauza, iDnes - soubor článků kuřimská kauza

Reklama