Z meteorologického hlediska lze říci, že toto rčení opravdu většinou platí. Právě v období, kdy slaví svátek Anny a Aničky, je chladno z rána způsobeno zvětšující se vlhkostí vzduchu v noci a tvořením prvních ranních mlh. Nejinak tomu bude i letos.

ilustrační foto

Anenské noci

Období kolem 26. července je jedním z nejteplejších období roku. Tedy alespoň by mělo být.
V pranostikách se toto období označuje jako anenská tepla, pro něž jsou charakteristické vysoké denní teploty a jasné noci. Mezi denními a nočními teplotami jsou ale většinou vysoké rozdíly.
O jasných nocích je možné už koncem července občas zahlédnout „padající hvězdy“ či „létavice“. Jsou to meteory Perseidy, které vrcholí 12. srpna, ale objevují se už i v posledních desíti červencových dnech.
O tom, že je anenské období jedním z nejteplejších v roce, svědčí i méně známé pranostiky:
Svatá Anna pšenku žala nebo Svatá Anna zavádí žence do pšenice.
Další ze známých pranostik, vztahující se k Anně:
Zvětšují-li na svatou Annu mravenci své hromady, lze očekávati tuhou zimu.

Co možná nevíte

Pranostiku svatá Anna - chladna z rána, zná téměř každý, mnohem méně už se ale ví o tom, kdo vlastně byla svatá Anna.
Anna - a Jáchym, byli podle všeho pastýři, kteří výtěžek svého hospodářství spravedlivě dělili mezi jeruzalémský chrám, pomoc chudým a vlastní potřeby. Ale byli dlouho bezdětní, což se u Židů považovalo za Boží nepřízeň. Podle svatého Jakuba odešel Jáchym do pouště, kde se čtyřicet dní postil a modlil k Bohu. Pak se mu zjevil anděl a slíbil mu narození dítěte. Nakonec se jim narodila Marie.
Anenská tradice dosáhla vrcholu v 15. a 16. století, slavnost svaté Anny stanovil roku 1584 na 26. červenec papež Řehoř XIII.
Annu můžete v ikonografii vidět jako důstojnou dámu, která někdy drží v ruce knihu, občas lilii, ale nejčastěji je vyobrazována spolu s Pannou Marií. Svatý Jáchym je zpodobněn zpravidla s lopatou. Annin kult se šířil v návaznosti s objevováním jejích ostatků.

anna

Pranostika Svatá Anna - chladna z rána není tedy jen odezvou na pravidelné ochlazení na konci července, protože hlavní příčinou těchto chladných rán v polovině prázdnin bývá prodlužující se noc. Oproti letnímu slunovratu je noc delší o jednu hodinu, a to bývá znát.

použitý zdroj: www.mezihvezdami.cz

Reklama