Hana Kvapilová je považována za nejvýznamnější českou herečku 19. století, ačkoli neexistují žádné záznamy jejího hlasu ani hereckého umění. Dnes by možná byla hýčkanou celebritou, ale ve své době musela o uznání tvrdě bojovat.

Tatínek Hany Kubešové, která se narodila v Praze v roce 1860, byl umělecký řemeslník a restaurátor, kterého živilo hlavně pozlacování soch. Hana ho velice milovala a trávila dlouhé hodiny v jeho dílně. Byl všestranně nadaný. V mládí toužil stát se hercem. To mu ale jeho rodiče zakázali. Divadlu se tedy mohl věnovat jenom ochotnicky, maloval dekorace a skládal kuplety a samozřejmě hrál.

Hana KvapilováHaně se na svou dobu dostalo slušného vzdělání – vystudovala vyšší dívčí školu, naučila se německy i francouzsky, jejím učitelem kreslení byl malíř Soběslav Pinkas, na hodiny klavíru chodila dokonce k Antonínu Dvořákovi. To bylo ještě v době, kdy tatínkova ne zrovna obvyklá živnost vzkvétala. Jenže potom hlavně díky neúspěšným spekulacím s pozemky a nemovitostmi a ve snaze rychle zbohatnout otec zbankrotoval. Rodina se octla bez prostředků, byla nucena prodat krásný dům, jen aby zaplatila dluhy. Navenek se zpočátku snažili před veřejností Kubešovi zachovat dekórum, jak se na rodinu živnostníka slušelo. Mezi manželi ale díky tomu docházelo k velkým neshodám, až nakonec Hanin otec rodinu opustil.

Hana na další léta naprosté bídy, kdy jim byl zabaven a vydražen majetek a dokonce i nábytek, nerada vzpomínala. Jediné řešení matka viděla ve výhodném sňatku. Hana o matčiných plánech - našla jí bohatého staršího právníka – neměla zpočátku tušení. K sňatku naštěstí nedošlo, „ženich“ si to rozmyslel, protože zjistil, že by jeho nevěsta nedostala žádné věno.

Hana tedy dělala vychovatelku v ústavu jeptišek – to jen za nepatrnou stravu a pomáhala také matce, co to šlo. Dávala hodiny klavíru, pozlacovala kříže, šila, vyšívala, malovala vzory na sklo. A přitom začínala ochotnicky hrát divadlo. Pak se jí podařilo získat první profesionální angažmá ve Švandově divadle. To působilo v létě v Praze, v hlavní sezóně pak v Brně.

Po dvou letech už míří do pražského Národního divadla. I se svou osudovou lásku – hercem Eduardem Vojanem, s nímž tvořila pár jak na jevišti, tak několik let i v soukromí. Svůj vztah dlouho tajili, dokonce se tajně zasnoubili. Nebyla to ale žádná romance, Vojan nevýslovně žárlil, nechtěl se o ni s nikým ani na jevišti dělit. Také mu vadilo, že odmítala jejich zasnoubení zveřejnit. I Hana ho milovala, ale připadal jí moc vážný. Jejich rozdílné povahy na sebe neustále narážely. Nakonec se rozešli, vrátili se k vykání a po zklidnění emocí naštěstí zůstali partnery na jevišti a také blízkými přáteli.

Po rozchodu s Vojanem začal Haně nadbíhat o osm let mladší Jaroslav Kvapil, nedostudovaný lékař a filozof. Začínajícího básníka a redaktora Hana dlouho odmítala. Na jeho vyznání nereflektovala. Vadilo jí, že je mladší, nezajištěný, připadal jí lehkomyslný. Také tento vztah Hana dlouho tajila, i když okolí už cosi tušilo. Hanu doslova uháněl. Pak najednou vyšlo najevo, že se tajně vzali. To bylo v roce 1894. Haně bylo už 34, Kvapilovi 26. Rozmýšlela si to ale dlouho. Přece jen Kvapil, který to později dotáhl až na národního umělce, nebyl tehdy zas tak skvělá partie.

Kvapil si díky Haně oblíbil divadlo, které ho do té doby nezajímalo. Začal režírovat, překládat hry, stal se i dramaturgem Národního divadla. Svou nejznámější hru – Princeznu Pampelišku, která bývá na repertoáru i dnes – napsal přímo pro svou ženu.

Podle dobových fotografií nebyla Hana Kvapilová úplná krasavice. Měřila kolem 165 cm a byla spíše plnější postavy. Kaštanové vlasy si prý barvila henou. To, že nebyla nejštíhlejší, ji dost trápilo. Co by asi dělala dnes – v době kultu štíhlosti a mládí!

Dnes je sice legendou mezi herečkami 19. století, ve své době tak skvělé postavení neměla. Byla spíše herečkou „chudých“. Konkurence byla veliká a diváci povrchně kladli důraz ne na umění, ale na vzhled a drahé toalety hereček. A v tom jim Hana Kvapilová nemohla konkurovat. Také její plat byl nesrovnatelně nižší než jejích kolegyň. Teprve když pak pohrozila odchodem do angažmá do Hamburku, zvýšilo jí vedení divadla – i na nátlak veřejnosti – plat a začala dostávat i lepší role. I tak ovšem nedosahoval výše platu některých hereček, které dnes už nikomu nic neříkají.

Byla velmi oblíbená u autorů Zeyera, Vrchlického či Jiráska, v jejichž hrách slavila velké úspěchy. Často však na ni novináři útočili ve svých článcích a ona se s tím těžce vyrovnávala. Stávala se také obětí divadelních intrik.

Velkou ranou pro ni byl úlet jejího muže, který se bláznivě zamiloval do hostující mladší a atraktivní chorvatské herečky. To už jí bylo přes čtyřicet, těžce se smiřovala s odcházejícím mládím. Naštěstí manžel vystřízlivěl, to když se umělkyně vrátila do vlasti.

Hana Kvapilová

Autorem nedávno zrestaurovaného pomníku Hany Kvapilové je sochař Jan Štursa. Najdete ho v Kinského sadech. Pod sochou je uložena urna herečky.

V této době se u Hany Kvapilové objevila rodová dědičná nemoc – cukrovka.  Zemřel na ni předčasně i její jediný bratr. Léčila se u dr. Honzákové, naší první ženy - lékařky. Spolehlivý lék na cukrovku ještě neexistoval a Hana se přepínala. Zemřela v necelých 47 letech na diabetické kóma.

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

První česká lékařka se překážek nezalekla

Zdeňka Braunerová, příliš samostatná, příliš nezávislá

Pro milovníky umění: Zasněte se nad obrazy Ondřeje Kočára…

Reklama