Miliony lidí odmítaly uvěřit šokující zprávě. Smutek a masová hysterie zavládly nejen v Londýně, kde byl Buckinghamský palác doslova obsypán květinami a drobnými dárky. Média, která Dianu milovala, odvedla i po její smrti skvělou práci! Nejčastěji fotografovaná žena světa se rychle začala měnit v legendu. Pod tlakem médií a nejspíš i zásluhou svých poradců nakonec královna Alžběta II. překonala sama sebe a vystoupila s krátkým projevem, v němž projevila smutek nad úmrtím někdejší snachy. A co víc! Souhlasila i s vypravením vpravdě královského pohřbu, na nějž už rozvedená Diana nárok neměla.

630f22d97304dobrazek.png
Foto: Květiny před Kensingtonským palácem 
Maxwell Hamilton from Greater London, England United Kingdom, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Vraťme se ale zhruba o dvě desetiletí zpátky, kdy královská rodina hledala pro korunního prince Charlese vhodnou nevěstu. To nebylo vůbec jednoduché! V Anglii totiž ještě v sedmdesátých letech 20. století platila přísná pravidla zvaná Act of Settlement (Akt dohody) vytvořená parlamentem roku 1701! A co znamenala?

Budoucí princezna z Walesu musela být panna, pocházet z řad vysoké šlechty a vyznávat protestantskou víru! Jenže panny byly v té době úzkým profilem napříč všemi společenskými vrstvami, a tedy i mezi aristokracií. Charles sice nebyl bůhvíjaký krasavec, ale byl to svobodný vzdělaný muž, následník trůnu a navíc sportovec. To vše z něj dělalo docela atraktivní partii. Osudovou láskou se mu stala o rok starší Camilla Shandonová. Ta ale bohužel nesplňovala ona uvedená pravidla. Otázkou zůstává, co by se stalo, kdyby si Charles navzdory konvencím Camillu vzal. Musel by se vzdát trůnu (v tomto případě zatím jen následnictví) jako kdysi prastrýček Eduard VIII. kvůli Wallis Simpsonové? Jenže to je zase to pověstné kdyby, které historie nezná a nemůže znát. Podle všeho se ale Charles nejspíš s touto myšlenkou ani nezabýval a pak se mu Camilla vdala.

630f23040efe0obrazek.png
Foto: Diana Frances Spencer
Profimedia

Mezitím rodina i média vyvíjely na Charlese tlak, aby se poohlédl po vhodné nevěstě. Jenže Charles se k ničemu neměl. Všechny vztahy ztroskotaly dříve, než se mohly rozvinout… Nakonec se ale nevěsta přece jen našla. Lady Diana Spencerová přesně splňovala ony předepsané požadavky: panna z aristokratické protestantské rodiny se skvělým rodokmenem sahajícím až do 15. století. Mladinká, nádherná, nevinná a do Charlese od dětství zamilovaná!

Svatba prý byla tak trochu dílem obou babiček. Ta Dianina byla původně dvorní dámou královny-matky, tedy babičky Charlese. Tyto ženy se nadále přátelily a často spolu řešily budoucnost svých vnoučat. Původně uvažovaly o starší Sarah, ale nakonec se jim zdála Diana vhodnější. Ta se s Charlesem seznámila na oslavě jeho třicátých narozenin, kam doprovodila svou starší sestru. Jejich vztah se vyvíjel pomalu a tajně.
Konečně nadešel 24. únor 1981, oficiální zásnubní den. Tehdy princ Charles za přítomnosti kamer navlékl Dianě prsten, který si sama vybrala v prestižním zlatnictví a který se o tři desetiletí později stal zásnubním prstenem Kate Midletonové. Historie prstenu je velmi zajímavá, ale o tom až někdy příště.Okamžitě po zásnubách začaly přípravy na svatbu století, která se konala 29. července 1981. Byla to skutečně pohádková svatba, kterou nepřekonaly ani svatby Dianiných synů Williama a Harryho. Diana velmi rychle zvládla etiketu dvora a pustila se do radikálního hubnutí. Někde tady vznikly zárodky její pozdější bulimie. Ale podařilo se! Ve svatební den byla Diana štíhlounká jako proutek. Byla neskutečně krásná. Jako princezna z pohádky. Ženich ve slavnostní uniformě na ní mohl oči nechat. Všichni mu ji záviděli. Z obou sálalo štěstí, které jim všichni přáli. A Diana věřila, že pohádka bude pokračovat…

630f22234cfecobrazek.png
Foto: Líbánky Charlese a Diany. Balmoral, Skotsko 1981

Profimedia

Ještě líbánky na anglickém venkově a vlastní svatební cesta proběhly tak, jak si romantická Diana vysnila. Oba se zatím snažili. Jenže po návratu bylo všechno jinak. Diana nadále vyžadovala romantiku a neustálou Charlesovu přítomnost. Ten ale měl do romantika daleko! Měl nejen své zájmy, ale také královské povinnosti. Najednou novomanželé zjistili, jak málo toho mají společného, že se vůbec neznají, že si nemají co říct. Bolestné zjištění! A vyšlo najevo, že před svatbou se prý setkali pouze třináctkrát.

Začalo se ukazovat, jak moc se před svatbou snažili si vyhovět, jak moc se přetvařovali. Ukázalo se, že Dianu nebaví pobyt na venkově, ani procházky do přírody a už vůbec ne návštěvy galerií či koncertů vážné hudby. Pro ni to byla strašná nuda. Vrchol umění u ní představovala návštěva kina nebo diskotéky.

630f218f9fb34obrazek.png
Foto: John Travolta a princezna Diana
United States Federal Government, Public domain, via Wikimedia Commons

Milovala nákupy, chtěla si je užívat. Ale ne sama – s Charlesem. Ten ale vše, co souviselo s komercí z duše nesnášel. Velkou roli hrál také věkový rozdíl. Charles brzy zjistil, že má Diana mizerné znalosti a že ani neoplývá vysokou inteligencí. Doufal ale, že ji může „převychovat“, že se mu přizpůsobí. I ona si malovala, jak se Charles z lásky k ní změní. Těžko se jim předstíralo štěstí, když mezi nimi scházelo to podstatné: komunikace a vzájemná tolerance!

Narození Williama je na chvíli stmelilo, naopak příchod Harryho o dva roky později manžele opět rozdělil. A definitivně! Diana dlouho dopředu věděla, že čeká chlapečka, ale Charlese na to nepřipravila. Nikdy mu pak nedokázala odpustit, jak netaktním způsobem dal najevo zklamání, že se mu nenarodila dcera.

630f226994430obrazek.png
Foto: Rodiče s prvorozeným synem Williamem
Profimedia

Od poloviny osmdesátých let se z jejich života zcela vytratila intimita, manželství přestalo fungovat. Charles obnovil styky s Camillou, ale rozvod neplánoval. Ani Camilla si na něj nedělala nějaké nároky. Dianu to ale velice ponižovalo, a tak vyvolávala hysterické scény a hádky. A Charles hádky přímo nesnášel. Vše se dělo zatím za zavřenými dveřmi…

Brzy ale začaly neshody prosakovat na veřejnost. A novináři měli o čem psát. Na počátku devadesátých let už byl jejich vztah neudržitelný a královna se nechala slyšet, že bude souhlasit s rozvodem. V roce 1992 ohlásili manželé rozchod. Velká láska skončila o čtyři roky později oficiálním rozvodem…

Malá zajímavost na závěr: Ačkoli Diana už asi navždy zůstane mediálně známá jako princezna Diana, tento titul jí ve skutečnosti nenáležel, mají na něj nárok pouze ženy, které se jako princezny narodily.
 
Zdroj info: Andrew Morton: Diana, 2022, Historická červená knihovna, Giuliana Rotondi: Královny a princezny, 2016 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama