SALZBURK - Galerie moderního umění v Salzburku nedávno před svou budovou odhalila obří sochu muže. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby socha neměla vše, co každý živý a zdravý muž má mít. A tak v poloze, které se říká mezi gymnasty most, ční soše do nebes asi šedesát centimetrů dlouhý ztopořený penis, z nějž tryská voda.
Mladí umělci na sebe touto sochou samozřejmě strhli pozornost, ale především vlnu nevole.

Ani starosta města Heinz Schaden, jenž má v těchto dnech v Salzburku na hudebním festivalu přivítat britského korunního prince Charlese, neskáče do nebes radostí a přiklání se na stranu znechucených spoluobyvatel rodiště Wolfganga Amadea Mozarta, kteří přestávají být na své město kultury hrdí.

"Nikdo mě a ani můj úřad nepožádal o povolení vztyčit ve městě takovou příšernost. A i kdyby podal, stejně bychom řekli rezolutní ne," rozhorleně řekl starosta novinářům. "Nemůžu se z toho dosud vzpamatovat. Je to naprosto nechutné a bez trochy vkusu. Žádám zodpovědné osoby, aby sochu okamžitě odstranily," dodal.

"Nedělali jsem to proto, abychom šokovali prince Charlese. Doufáme nicméně, že sochu uvidí. Myslíme si, že je krásná a má v sobě cosi královského. Je to oblouk vítězství a triumfu všech mužů světa. Jsme rádi, že naši tvrdou práci bude moci ocenit jako první znalec umění princ Charles, známý svým smyslem pro humor a velkorysostí," hájila před tiskem uměleckou skupinu její zástupkyně Ali Janka.

Výtvarníci Wolfgang Gantner, Ali Janka, Tobias Urban a Florian Reither nazvali sochu troufale Obloukem vítězství.
Muž vytvářející svým tělem oblouk a nechávající svůj mohutný ztopořený úd čnít do nebes, má být poctou modré pilulce viagře, jejíchž blahodárných účinků využívají milióny mužů majících problémy právě s erekcí.

Na svou první návštěvu Rakouska přiletí princ Charles se svou přítelkyní Camillou Parker-Bowlesovou soukromým letadlem amerického multimilionáře Donalda Kahna.
Uvítá je rakouský prezident Thomas Klestil.  

    
Reklama