prani-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Aspirin neboli kyselina acetylsalicylová
Volně prodejný lék, který nalezneme asi v každé domácí lékárničce. Kromě svých účinků na lidské tělo má ale i mnohem širší paletu využití. Kyselina acetylsalicylová je naprosto nelítostná k zažloutlému prádlu. Než sáhnete například po klasickém bělidle, zkuste rozpustit ve vodě 6 aspirinů a v této směsi nechat prádlo tři hodiny. Poté ho vložte do pračky a vyperte. Budete se divit, jaké zázraky s bílým prádlem kyselina acetylsalicylová dokáže.

Citrónová šťáva nebo ocet
Pokud vám prádlo nepěkně zašedlo, použijte citrónovou šťávu. Dva její hrnky vložte přímo do bubnu pračky k prádlu a budou se dít věci. Stejně dobrého výsledku dosáhnete i za použití klasického kuchyňského octu. Trochu octa je také možné přidávat do přihrádky na aviváž. Prádlo si tak déle udrží bílou barvu. Kromě toho je možné použít citrón či ocet také na nevzhledné skvrny od potu. 

Peroxid vodíku 3 %
S peroxidem je třeba zacházet opatrně. Rozhodně ho nikdy neaplikujte na příliš jemné prádlo. Pro to běžné, u kterého si přejete udržet dlouhotrvající zářivou bílou barvu, stačí do většího kbelíku vmíchat půl hrnečku peroxidu. Poté prádlo na hodinu namočte. Než ho vyperete v pračce je třeba ho důkladně osprchovat teplou vodou.

Královna bílých tenisek?
Je samozřejmě možné dát špinavé tenisky do pračky, ovšem existuje ještě efektivnější způsob. Pro jeho realizaci budete potřebovat jen základní věci

  • 5 polévkových lžic pracího prášku
  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody
  • Půl lžičky ústní vody
  • Starý kartáček

 A jak na to?
Smíchejte v misce prací prášek s jedlou sodou a ústní vodou a vytvořte hustou a drolivou směs. Boty nyní pořádně navlhčete a naneste pořádnou vrstvu čisticí pasty. Vezměte starý kartáček a boty vyčistěte. Poté mohou přijít klasicky do pračky. A jeden tip na závěr: Pokud je to možné, nechte boty usušit venku, nejlépe na sluníčku, budou o poznání bělejší než při sušení na radiátoru.

Šampon na vlasy
Tento typ se týká především svetrů, které mohou být díky svému materiálu kousavé. Zkuste k pracímu prášku přidat přímo do bubnu pračky úplně obyčejný šampon na vlasy. Uvidíte, že vlákna budou hebčí a svetr se bude nosit lépe a příjemněji.
 
Zdroj: BabinetMoxy - Babské rady jak prát oblečení,Babské rady euBydlíme kvalitně

Reklama