A už teď můžeme tuto nízkou rostlinku s úspěchem koupit v obchodech.

Bílá, žlutá, oranžová, červená, fialová, modrá a také kombinace všech těchto barev. Květy mají často světlé nebo žluté oko. Původní květy jsou jednoduché, ale dnes již můžeme vidět i květy se zvlněnými okraji či květy plnokvěté.

Listy jsou vrásčité, kulaté, pevné, ale zároveň docela křehké.

Původ, přirozené prostředí:

Primule nebo také prvosenka jarní  je známa také pod lidovým názvem petrklíč. Ta původní známá z obrázků a učebnic je dnes již vzácná a roste většinou v chráněných oblastech.

Budete se možná divit, ale tyhle možná známější primulky z květináčů mají původ v Číně. A existuje cca 500 druhů, takže opravdu velká rodina.

Nároky na pěstování:

Při správném pěstování jde o víceletou rostlinu.

Zprvu je pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny, kde nám ozdobí stoly, okna nebo parapety. Pokud již nemrzne, pak právě s její pomocí můžeme venku vykouzlit nádherný jarní truhlík v kombinaci třeba s jehličím zbylým od Vánoc. Vynikne i v jiných ozdobných mísách, koších, venkovních truhlících a záleží na naší fantazii. Krásné jsou kombinace s břečťanem. Velkého efektu dosáhneme také sesazením velkého množství rostlin.


Doma ale rychle odkvétají, nemají totiž rády suché teplo v bytě. Takže pro bytové podmínky jsou opravdu jen krátkodobou dekorací.

Pokud se z nich chcete radovat déle, je možné je mít v chladnější místnosti, například ve verandě. Po odkvětu je možné je vysadit do zahrady, kde příští jaro vykvetou. Za teplého podzimu i někdy počátkem zimy. S výsadbou ven musíme ale také počkat až po velkých mrazech, ale vydrží i pokles teplot mírně pod nulu. A teď pozor při výběru místa. Vhodné je zasadit je třeba na skalku vedle trvalek nebo pod listnaté stromy, ale ne na přímé slunce. Před výsadbou důkladně zalijeme, aby se kořenový bal nasákl a rostlina neuschla.

Ve zkratce:

Světlo: světlé místo, ne však přímé slunce.
Teplota: optimální je teplota 12–15 ° C. Rostlině se nedaří v blízkosti ústředního topení kvůli suchému horkému vzduchu. Je lepší ji umístit do méně vytápěné místnosti.
Vzduch: vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květině prospějeme posazením do větší misky s vlhkým oblázky. Nebo alespoň pravidelně rosíme.
Zálivka: zaléváme, je-li povrch půdy suchý, ale nenechte ji přeschnout. Důležité: Zaléváme do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat. Přezimující odkvetlé rostliny zaléváme 1x za měsíc.
Hnojení:
v období květu přihnojujeme 1x za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva.
Množení: semeny a následným výsevem, což je v domácím prostředí tvrdý oříšek. Pro klíčení potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu. Výhodnější je tedy koupit si každý rok novou rostlinu.
Škůdci: může být napadena mšicemi a roztoči.
 
 
Pozor na odrůdu s vyššími stonky a drobnými kvítky Primule obconica, chlupaté lístečky obsahují primin, který může u některých lidí vyvolat při dotyku alergickou vyrážku.

I když je prvosenka jarní bylina, která má příznivé účinky na nespavost, bolesti hlavy, zánět horních cest dýchacích a onemocnění močového měchýře, je jedovatá. Takže pozor na kočky a malé děti!

A jak si vybrat v obchodě tu nej?
Silně utvářené listy musí pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina. Květy mají být pevné, nepomačkané a v úžlabině mezi listy je mnoho poupat. Listy vždy bez hnědavých skvrn, šedivých míst a hnědavých žilek a povrch substrátu je bez plísně a mechu. Jen tak si domů přinesete radost, dejte také pozor na škůdce.

Rada na závěr:

Pokud budeme odstraňovat odkvetlé květy, pokvete nám primulka mnohem déle.

Reklama