Krásně barevných a jemně vonících primulek jsou plná květinářství. Také jste neodolala a přinesla si domů tenhle symbol nacházejícího jara? A nezapomněla jste se zeptat, jak se o ni správně starat? Pokud ano, nevadí, máme pro vás několik důležitých rad, které by se vám mohly so budoucna hodit.

Primule. Už samotný název napovídá, že by měly být prvními posly jara. Co na tom, že ve volné přírodě tomu tak není a dříve rozkvétají jiné druhy? V květinářství prim rozhodně hrají.

Primule

Nevím, jak pro vás, ale pro mě jsou vždycky milým potěšením. Nedá mi to, abych si alespoň jednu nekoupila. Vždycky se těším, až ji přinesu domů, naaranžuji do hezkého květináčku a těším se z jejich svěží voňavé krásy. Bohužel to většinou netrvá moc dlouho. Stačí jeden odjezd na víkend a v neděli večer ji většinou najdu zvadlou. Novým zalitím se sice trochu „zmátoří“, ale už to není ono. Stává se vám to také?

Zjistila jsem pár důležitých informací, které v květinářství většinou nedostanete.

  • Vybírejte květiny s co největším počtem poupat. Listy musí být pevné, sytě zelené a zaplnit celý květináč tak, aby nebyl vidět substrát.
  • I když je primule poměrně otužilá, je-li venku mráz, nechte si ji zabalit.
  • Přesaďte ji. Já vím, že vám v květinářství řekli, že to není třeba, ale. Prodávané primule, jsou zasazené většinou v rašelině, která se brzy vyčerpá a nedrží stabilně vlhkost. Buď se přemokří, nebo snadno přesuší. Abyste ji udrželi při životě, bude vás to stát dost námahy. Jednodušší je přesadit ji do substrátu pro pokojové květiny, který je bohatý na živiny a vydrží déle přiměřeně vlhký.
  • Pro zdárný život primulek je důležitá teplota. V dobře vytápěném bytě se suchým vzduchem se jim dlouho dařit nebude. Primule mají rády nižší teploty (od 15 do 20 stupňů Celsia). Je-li to možné, postavte je mezi okna, nebo na parapet, kde trochu „protahuje“. Ideální je nevytápěná ložnice, zasklený balkon, nebo zimní zahrada.
  • Odstraňujte průběžně zvadlé květy, případně listy.
  • Při dobré péči vydrží kvést i několik týdnů.

Po odkvětu ji přesaďte ven do zahrádky, nebo do truhlíku na balkon. Vyberte jí spíš zastíněné stanoviště, protože prudké slunce by ji snadno spálilo.

Primule

Nečekejte však žádné zázraky. Primulky jsou přešlechtěné „princezny“ a občas se stane, že na novém stanovišti nepřežijí. Ale také se může stát, že vydrží i několik let. Časem však změní svou pestrou barvu květů za takřka nenápadnou.

Závěrem mi dovolte pár osobních zkušenosti. Primule z jarních truhlíků, nebo z domova jsem vždycky přesadila. Třeba do skalky nebo pod vrbu. A zatím mi pokaždé vykvetly. Většinou na podzim, a jen pár kvítky, ale i tak mi to stálo za to.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama