Celé dnešní téma se bude točit kolem politiků a politiky. V tomto článku k tématu bych se ale ráda věnovala úžeji jedné věci, která brzy bude možná velmi aktuální. Jaký by měl podle vás být příští prezident?

politika

Pokud totiž projde návrh na přímou volbu prezidenta, budeme to právě my všichni, tedy i vy, kdo se bude spolupodílet na volbě hlavy státu.

A to už je vskutku zodpovědný akt.

 • Jsme vůbec jako národ dostatečně vyspělí, abychom rozhodovali samostatně o takové věci? Nebo by se to dál mělo nechat na těch, kteří tomu alespoň trochu rozumí?
 • Máme dostatečný přehled?
 • Dokážeme od stolu vyhodnotit, co naše vlast potřebuje?
 • Disponujeme dostatkem národní hrdosti, abychom si postavili do čela člověka, který bude především hájit zájmy své země a lidu?
 • Máme vůbec zájem o budoucnost naší země v širším pohledu, nebo nás zajímá jen náš vlastní talíř a co je za prahem našeho domu ať si pořeší jiní?

Pokud budeme volit příštího prezidenta přímo, bude to jen a jen o každém jednom z nás.

Společnost totiž tvoří právě jednotlivci.

Berte tento článek nejen jako odrazový můstek pro své příspěvky k tématu, ale také jako prvotní malinkatou sondu, naší – vaší způsobilosti ke změně, která by přenesla mnohem více odpovědnosti na každého z nás.

Prezidentka?

Umíte si představit, nebo byste dokonce preferovali na prezidentském křesle ženu?

Ženské myšlení se ubírá zcela jinými cestami a vychází z jiných kořenů než myšlení muže. To víme všichni. Byla by ale žena s jejím přístupem a měřítkem dobrou hlavou státu?

Sama jsem se co možná objektivně zamyslela a není to snadné.

Přestože jsem hluboce přesvědčena, že je žena kolem dokola mnohem dokonalejší bytost než její mužský protějšek, přesto jsem nějak pocitově nastavena spíše na muže.

Pro: Žena nemá zpravidla tak propracované ego jako muž, a tak by bylo více prostoru přemýšlet o blahu potomků v širším slova smyslu. Také ústupek není pro ženu tak deprimující zážitek. Žena není založením bytosti válečník, tedy by se patrně její priority ubíraly maximálně mírovou cestou, a s tím souvisí i případná rozhodnutí v této oblasti. Žena přirozeněji myslí dlouho dopředu a má tendenci k vedení dialogu a kompromisům. Žena má vyvinutější sociální cítění. Její prioritou by asi byly více potřeby lidu, než cokoli jiného, neb je třeba přihlédnout k silnému mateřskému cítění. Bezesporu by žena byla v takovém úřadu zemi ozdobou i pohledem zvenčí.

Proti: Potřebuje malý, nebo možná jakýkoli stát k svému rozvoji, pevnému ekonomickému i společenskému postavení a tvorbě jména ve světě cit, mateřský přístup, sociální cítění, empatii, vnímavost, intuitivní myšlení, něhu, krásu, srdečnost, předvídavost, sex appeal a celkově křehkou tvář?

Téma pro vaše dnešní příspěvky je nejen prezidentské, ale politické vůbec.

 • Máte představu o hlavě státu, pokud by prošla přímá volba? Máte tip?
 • Myslíte si, že by měla být na prezidentském křesle žena?
 • Jste spíše pro více testosteronu na takovém postu?
 • Líbí se vám ve funkci pan prof. Václav Klaus?
 • Myslíte si, že pan Václav Havel byl dobrý prezident?
 • Co postrádá nejvíc česká politika?
 • Jaké vlastnosti by měl, podle vás mít příští prezident?

Své názory k dnešnímu tématu pište tradičně na redakce@zena-in.cz


S jednou možnou kandidátkou vám zprostředkoval rozhovor včera Jakub Kočí.

Jana Bobošíková: Prezident není jen kladač věnců

V budoucnu máme v plánu nabídnout vám více rozhovorů s prezidentskými kanditákami.


Související články:

Reklama