Na základě uveřejněného rozhovoru, který si můžete přečíst zde: Prim. MUDr. Václava Adámková: Antibiotika pomáhají i škodí jsme poprosili paní primářku ještě o odpovědi na další otázky, které nás zajímaly...
V diskusích na našem magazínu se objevily maminky, které jsou zarytými odpůrkyněmi antibiotik a dítě „léčí“ jinými preparáty. Co se může stát, pokud se dítě vyléčí i přes nepodání antibiotik? Může to mít vliv i na jeho další zdraví?
Prim. MUDr. Václava Adámková: Mnoho infekcí je samoúzdravných a pacient se uzdraví i bez podání antibiotika. Toto platí pro mnoho respiračních infekcí i bakteriálního původu. To proč antibiotika dáváme, je v případě infekcí vyvolaných Streptococcus pyogenes, prevence tzv. poststreptokokových následků jako je revmatická horečka nebo glomerulární nefritída (postižení srdce nebo ledvin)
Co vám přijde horší, když se budeme bavit o obou extrémech - rodiče, kteří antibiotika opakovaně vyžadují, a rodiče, kteří je dítěti nedají. Myšleno jaký vliv na zdraví dítěte mají oba tyto stavy.
Prim. MUDr. Václava Adámková: Každý extrém je škodlivý a oba mohou mít za následek trvalé poškození. V případě nepodání to může být až smrt dítěte. Při opakovaném podávání to může vést k vyselektování rezistentních bakterií, které potom způsobí infekci, na která nebudeme mít již žádná antibiotika.
Bavili jsme se o cílené léčbě. Může ji rodič vyžadovat od svého pediatra, pokud má dítě horečku, bolí ho ucho nebo má angínu? (vybrali jsme záměrně dvě velmi časté nemoci).
Prim. MUDr. Václava Adámková: Není-li rodič lékař, tak těžko může provést správnou diagnostiku onemocnění.
Jaká antibiotika například doporučujete pro spálovou angínu? U tohoto původce nemoci je rezistence na antibiotika nebezpečná.
Prim. MUDr. Václava Adámková: Původcem tzv. spálové angíny je Streptococcus pyogenes, který je absolutně citlivý na penicilin, a proto je penicilin lékem volby stále.
Jak se tělo může samo vyrovnat s bakteriální infekcí, když nedostane ATB?
Prim. MUDr. Václava Adámková: Antibiotika pouze pomáhají imunitnímu systému se s infekcí vyrovnat, tím, že „na chvíli“ zpomalí množení bakterií a tím dají čas pro rozvinutí imunitní odpovědi. Kdybychom se nedokázali s bakteriálními infekcemi vyrovnat, tak by lidstvo vymřelo. Antibiotika jsou k dispozici cca 70 let!
Mezi jaká antibiotika byste zařadila Duomox?
Prim. MUDr. Václava Adámková: Účinná látka je amoxicilin ze skupiny aminopenicilínů, betalaktamových antibiotik. Je lékem volby na respirační bakteriální infekce.
Nový komentář
Komentáře
Já se k tomuhle článku propracovala až ted :) ale koukám, že nejsem jediná kdo má s kalobou takové dobré zkušenosti ty jo :)
Jo, tak to je super, to je teda univerzál pro celou rodinu. Od těch nejmenších po ty nejstarší. pecka :)
Přesně tak Lucill, od jednoho roku až do kolika chceme :)
Může se to dávat už od jednoho roku že?
My máme zkušenost s Kalobou takovou, že jsem dávala dceři, když to měla v krklu zarudlé, ale nebyla to klasická angína s povlakem na mandlích...
No vidíte, kalobu užíváme, ale na těch stránkách jsem nikdy nebyla, tak jsem to ted napravila a to video mě opravdu zaujalo :)
Dobrý nápad, určitě se vyplatí se na ty stránky alespoň podívat, min aby člověk zjistil jak ty kapky fungují :)
Pro více info je dobré jít na www.kaloba.cz a projít si to tam :)
My jsme to teda zkoušeli vpodstatě celá rodina, nejenom dcera, a výborně to odhlení a zarazí to i kašel parádně...
Mě se to teda spíš osvědčilo zase na začátku, hned v prvních příznacích a pak to většinou do pár dní odezní a ani neonemocníme...
Nám tyhle kapky doporučily jednou po antibiotikách naopak, k podpoře imunity, aby se nemoc nevrátila hned zpátky zase :)
Co užíváme Kalobu tak celou minulou sezonu právě dcera nebrala antibiotika. Předtím je měla i několikrát za sezonu...
ToraToraTora — #4mě se vždy radilo brát lactobacillus již před užíváním antibiotik. Od doby, kdy jsem to tak dělala, již se mi nestalo, že bych po jejich užívaní měla mykózu. Před tím VŽDY ano. Mléčné výrobky moc nejím, tedy vlastně skoro ne, nedělají mi dobře takže pro mě není jiné východisko.
Trefa:naše babička právě dnes začala užívat antibiotika.Jsem zvědavá jaké to bude mít následky.
Já se snažím antibiotikům co nejvíc předcházet a zbavit se všech příznaků už v počátku nebo preventivně. Osvědčili se mi kapky Kaloba, právě na počáteční příznaky onemocnění jako je rýma, kašel, nachlazení...
Léthé — #3 Osídlit znovu střevní floru se musí až po doléčení. jinak je to zbytečná práce. Lékařům se nedivím, preparáty s lactobacillem jsou totiž jen o reklamě a tahání peněz z kapes lidí. Stačí po dobrání antibiotik upravit stravu a obohatit ji o mléčné výrobky s přirozeným obsahem těchto bakterií.
Vzpomínám si, jak mi vyprávěla matka, byla ročník 1916, že třeba v jedné rodině umřely postupně obě děti na záškrt. Myslím si že antibiotika zachránily spousty životů, jenže. Dnes se za prvé dost zneužívají a předepisují zbytečně a pak jsou jim taktéž plná kuřata a jiná drůbež.
Ale co mě docela štve, že jen málo lékařů kteří předepisují antibiotika, doporučují okamžitě s jejich užíváním nasadit i lactobacillus.
zwiki — #1Jak můžou zároveň škodit? Když je někdo nemocný, tak mu pomůžou a ne, že škodí!
Pomáhají ,ale zároveň uškodí.