Na základě uveřejněného rozhovoru, který si můžete přečíst zde: Prim. MUDr. Václava Adámková: Antibiotika pomáhají i škodí jsme poprosili paní primářku ještě o odpovědi na další otázky, které nás zajímaly...

V diskusích na našem magazínu se objevily maminky, které jsou zarytými odpůrkyněmi antibiotik a dítě „léčí“ jinými preparáty. Co se může stát, pokud se dítě vyléčí i přes nepodání antibiotik? Může to mít vliv i na jeho další zdraví?
Prim. MUDr. Václava Adámková:
Mnoho infekcí je samoúzdravných a pacient se uzdraví i bez podání antibiotika. Toto platí pro mnoho respiračních infekcí i bakteriálního původu. To proč antibiotika dáváme, je v případě infekcí vyvolaných Streptococcus pyogenes, prevence tzv. poststreptokokových následků jako je revmatická horečka nebo glomerulární nefritída (postižení srdce nebo ledvin)

antibiotika

Co vám přijde horší, když se budeme bavit o obou extrémech - rodiče, kteří antibiotika opakovaně vyžadují, a rodiče, kteří je dítěti nedají. Myšleno jaký vliv na zdraví dítěte mají oba tyto stavy.
Prim. MUDr. Václava Adámková:
Každý extrém je škodlivý a oba mohou mít za následek trvalé poškození. V případě nepodání to může být až smrt dítěte. Při opakovaném podávání to může vést k vyselektování rezistentních bakterií, které potom způsobí infekci, na která nebudeme mít již žádná antibiotika.

Bavili jsme se o cílené léčbě. Může ji rodič vyžadovat od svého pediatra, pokud má dítě horečku, bolí ho ucho nebo má angínu? (vybrali jsme záměrně dvě velmi časté nemoci).
Prim. MUDr. Václava Adámková:
Není-li rodič lékař, tak těžko může provést správnou diagnostiku onemocnění.

Jaká antibiotika například doporučujete pro spálovou angínu? U tohoto původce nemoci je rezistence na antibiotika nebezpečná.
Prim. MUDr. Václava Adámková: Původcem tzv. spálové angíny je Streptococcus pyogenes, který je absolutně citlivý na penicilin, a proto je penicilin lékem volby stále.

Jak se tělo může samo vyrovnat s bakteriální infekcí, když nedostane ATB?
Prim. MUDr. Václava Adámková:
Antibiotika pouze pomáhají imunitnímu systému se s infekcí vyrovnat, tím, že „na chvíli“ zpomalí množení bakterií a tím dají čas pro rozvinutí imunitní odpovědi. Kdybychom se nedokázali s bakteriálními infekcemi vyrovnat, tak by lidstvo vymřelo. Antibiotika jsou k dispozici cca 70 let!

Mezi jaká antibiotika byste zařadila Duomox?
Prim. MUDr. Václava Adámková:
Účinná látka je amoxicilin ze skupiny aminopenicilínů, betalaktamových antibiotik. Je lékem volby na respirační bakteriální infekce.

Čtěte také:

Reklama