kis.jpg
Foto: Shutterstock

Vzpomínáte si na úspěšný americký film s Julií Roberts „Pretty Woman“ z roku 1990? V jedné ze scén upozorňovala půvabná prostitutka Vivian, kterou hollywoodská ikona ztvárnila, svého filmového partnera na to, že nelíbá na ústa. To proto, že jde o příliš intimní projev náklonnosti, který patří k lásce, nikoli obchodu s tělem.

Líbání má i svůj vědecký obor. Jmenuje se filematologie.

A je to tak. Líbání je vskutku velmi důvěrná záležitost indikující mimo jiné stav partnerského vztahu. Líbáte-li se s partnerem často a rádi, nevědomky si potvrzujete navzájem i to, že po sobě stále toužíte a jiskra nevyhasla. Jsou-li naopak dlouhé polibky spíše výjimkou, a to i během milostného aktu, obvykle to zrcadlí ztrátu partnerské intimity a skomírání vášně. Často se tak děje v dlouhodobých vztazích, kdy po letech soužití se jeden druhému paradoxně začíná vzdalovat. Proč je tomu tak zůstává otázkou, v každém případě však platí, že nelíbat se je velká škoda. Důvodů je víc a některé z nich vám představíme.

Budete krásnější a štíhlejší

Během vášnivého líbání sice nespalujete tolik jako například při běžeckém tréninku, v každém případě se ale jedná o jeden z nejpříjemnějších způsobů hubnutí. Minuta důkladného líbání vás bude stát v průměru něco kolem 6 až 8 kalorií. Kromě toho zapojíte víc jak 30 obličejových svalů včetně tzv. svalu „líbacího“ (musculus orbicularis oris). Jde o velmi účinné obličejové cvičení, díky němuž prokrvíte a zpevníte pokožku tváře, což ocení zejména ženy. Budete vypadat mladší a šťastnější, posílíte sebevědomí a celkově budete vyzařovat více příjemné ženské energie.

Mohl by vás zaujmout také článek Stydím se, bojím se selhání, mám strach z partnerovy reakce… Co nám brání v milování naplno

Líbání má i své rekordmany. Jedná se o thajský pár, který se vydržel líbat neuvěřitelných 58 hodin a 35 minut.

Posílíte srdce a plíce

Láska neprochází pouze žaludkem. Jde o mnohem romantičtější záležitost, která je víc než se zažíváním propojena s emocemi, resp. srdcem. To také během vášnivého polibku docela slušně potrénujete. Srdeční tep se přirozeně zrychlí z průměrných 60 až na 130 úderů za minutu, jedná se tedy o velice příjemnou variantu kardio tréninku. Kromě srdce zapojíte do hry i plíce, které ke svým obvyklým cca 20 vdechům za minutu přidají dalších 20 až 40. Tato plicní „ventilace“ je účinnou prevencí některých plicních onemocnění.

Bývaly doby, kdy byl dlouhý polibek považován za hříšný. Dodnes existují kultury, ve kterých je líbání považováno za „špinavou“ praktiku.

Aktivujete imunitní a hormonální systém

Při delším polibku si s partnerem vyměníte vysoké množství bakterií. Přibližně 80 % z nich máte společných, zbývajících 20 % vám udělá dobrou službu formou aktivace imunitního systému. Ten se přirozeně zapojí, zvýší svou činnost a začne tvořit protilátky. V konečném důsledku budete odolnější vůči běžným nemocem. Poděkují vám i zuby, protože polibek stimuluje tvorbu slin, které neutralizují kyselost zubního plaku a zákonitě podporují zdraví zubů. Líbání mimo jiné snižuje i hladinu kortizolu, stresového hormonu, a naopak zvyšuje množství oxytocinu a serotoninu, hormonů lásky a štěstí. Při vášnivém líbání se do těla vyplavuje také adrenalin, který snižuje vnímání bolesti, a testosteron zvyšující sexuální touhu. Díky polibkům se v konečném důsledku budete cítit lépe a přitažlivěji, bolest ustoupí, drobné problémy zmizí a větší se nebudou zdát natolik složité.

Většina lidí naklání při líbání hlavu na pravou stranu. Tato „zákonitost“ je dána už vývojem plodu v děloze.
Reklama