booty.jpg

Foto: Shutterstock

Obecně jsou baleríny brány jako jeden ze základních kousků šatníku. Jak napovídá název, lehká obuv je inspirovaná botami baletek. Baleríny vznikly v 50. letech 20. století. Jejich popularita však znovu stoupla v 90. letech. Kdo je tehdy neměl v botníku, jako by nebyl.

Podle lékařů však nejsou baleríny zdravé pro nohy a měly by se nosit pouze výjimečně. Dr. Brad Schaeffer, certifikovaný ortoped se, který v současné době působí v Sole Podiatry NYC, řekl pro InStyle: „Podpora a pohodlí jsou u bot klíčové, i když to bude v konečném důsledku vždycky záviset hlavně na typu vaší nohy a jakýchkoliv problémech, které můžete mít. Vždy říkám svým pacientům, aby nosili boty se širokou špičkou, kdy nebudou prsty zmáčknuté. Doporučuji také boty s podporou klenby, které vám pomohou při jakékoli bolesti paty a něco, co má dobrou vložku, aby se vaše nohy cítily dobře.“

FotoJert.jpg

Jennifer Lopez, Katie Holmes / Foto: Profimedia

Výše zmíněným kritériím však baleríny většinou vůbec nevyhovují. Často postrádají podporu klenby a nejsou pevné. Mívají také zúženou špičku, takže ani prsty si pohodlí příliš neužijí. Zatímco krátkodobým vedlejším účinkem mohou být bolavá chodila, časté nošení může vést k dlouhodobým problémům. „Svaly, šlachy a kosti mají tendenci se zanítit a následně nám mohou začít působit bolest,“ varuje Schaeffer.

Neznamená to však, že byste se měli balerín úplně zbavit. Noste je střídmě, na pracovní schůzky, jednou za čas do kanceláře anebo na speciální akce. Dobré také je, pořídit si do nich speciální vložky, případně vložky ortopedické. „Pro denní nošení, například do práce, bude pohodlnější balerína s ortopedickou stélkou a s klínečkem pod patou,“ radí pražský ortoped Pavel Machotka. Podle něj jsou však stále horší pro naše nohy, než jsou baleríny, boty na podpatku.

ghgh.png1. AboutYou, Tamaris, 797 Kč / 2. CCC, 299 Kč / 3. Mohito, 399 Kč / 4. Deichmann, 649 Kč / 5. Marks&Spencer, 1399 Kč /
6. AboutYou, Gabor, 1 484 Kč / 7. Zalando, Anna Field, 495 Kč / 8. Factocool, Mare-Mar, 1 299 Kč


Zdroje: Autorka článku, InStyle, Lidovky

Reklama