Menstruační cyklus, tedy doba od prvního dne menstruace do posledního dne před další menstruací, se u jednotlivých žen samozřejmě liší. Za obvyklé ale lékaři považují jeho opakování v rozmezí 25 až 35 dní. I doba trvání samotného krvácení má svůj průměr – běžně to bývá 5 až 7 dní. Pokud ale menstruujete déle než týden, jedná se o takzvané prodloužené krvácení neboli menoragii. A ta se řadí k poruchám, které je radno řešit s lékařem.

me.jpg
Foto: Shutterstock

Bez vyšetření se neobejdete

Menstruace trvající 8 a více dní sice nemusí automaticky znamenat zdravotní problém, ale to je třeba nejprve vyloučit.

„Každé nepravidelné (menstruační i mimomenstruační) krvácení je vhodné odborně posoudit a při podezření na abnormitu pečlivě vyšetřit. V prvé řadě je třeba vyloučit, že by příčinou nepravidelností mohla být organická porucha – nádor, zánět, polyp, mimoděložní těhotenství a podobně. Nezbytným krokem je proto komplexní gynekologické vyšetření včetně ultrazvukového vyšetření,“ doporučují lékaři z gynekologické kliniky Gynclin.

Po vyloučení organické poruchy pak ordinují vyšetření hormonálních hladin s tím, že vhodnou součástí je i vyšetření hladin hormonů štítné žlázy. V případě potřeby pak doplňují další vyšetření. Příčiny poruch menstruačního cyklu totiž mohou být rozmanité.

Co může menoragii způsobit?

„Mohou za tím být organické nebo hormonální faktory, jako jsou například syndrom polycystických ovarií (PCOS), myomy, zvýšená nebo snížená funkce štítné žlázy, diabetes mellitus, onemocnění ledvin, ale také zhoubný nádor dělohy,“ vysvětlují lékaři prostřednictvím Národního zdravotnického informačního portálu. Léčba příliš dlouhého krvácení je pak závislá na konkrétní diagnóze.

Zdroj informací: Národní zdravotnický informační portál, Wikiskripta, Gynekologická klinika Gynclin

Čtěte také:

Reklama