IMG_20190531_075349.jpg (194 KB)

Naše Žofie už má jeden zub. Myslela jsem si, že s ním zatím moc nepokouše. Ale překvapilo mě, jakou silou si dokáže utrhnout kus jídla a potom ho dásní a jedním zubem krásně rozmělní. 

Chutné snídaně pro miminka

Nejoblíbenější snídaně našeho desetiměsíčního dítěte jsou jednoznačně bílý jogurt a něco k tomu. Jogurt kupujeme s 10 % tuku, řecký jogurt. Doslova v něm stojí lžíce. Tento jogurt z kravského mléka střídáme s kozími jogurty. 

K jogurtu pak podáváme ovoce, které se snažíme střídat. Aktuálně vedou lesní jahody z naší zahrádky, zahradní jahody, borůvky, banán, hruška a jablko. Jogurt samozřejmě ničím nedoslazujeme. Od ovoce je sladký dost. Když se stane, že žádné čerstvé ovoce nemáme, používáme do jogurtu lyofilizované maliny nebo jahody, případně trochu ovocného pyré. 

Tuto snídani podáváme našemu miminku pětkrát až šestkrát týdně. Doplňuje ji slaná snídaně. Což jsou většinou na kousku másla umíchaná vejce nebo vejce natvrdo a k tomu salátová okurka nebo avokádo. I tato snídaně má u Žofie velký úspěch.

Svačiny

Opakujeme ovoce, ovocné pyré, salátovou okurku. Podle chuti a obsahu lednice. Někdy Žofie nemá hlad a jíst nechce, pak ji stačí pouze nakojit.

IMG_20190523_144755.jpg (83 KB)

Večeře

Stejně jako snídaně, i večeře se u nás opakuje stále stejná. Kaše s čerstvým ovocem. Střídám jemné ovesné vločky, rýžovou kaši, špaldovou kaši, jáhlovou kaši. Všechny Žofii chutnají. Zalévám je pouze vodou, ne mlékem. 

Obědy

Na obědy se snažím vařit pro Žof podobná jídla jako nám, jen je nesolím, nekořením a vařím většinou v jednom hrnci. V poslední době měla snad největší úspěch „koprovka“ a chřest.

Kuřecí s chřestem

  • 1 brambor
  • 2 stonky zeleného chřestu
  • kousek kuřecích prsou
  • kousek másla

Brambory oloupejte a nakrájte na malé kousky. Přidejte na kousky nakrájené kuřecí prso. A na kousky nakrájený zelených chřest. Z toho si nechejte bokem jen hlavičku. 

Uvařte společně doměkka. Množství vody zvolte tak akorát, aby byly suroviny ponořené. Ke konci vaření můžete ještě část vody odvařit. Na poslední čtyři minuty přidejte i hlavičky chřestu. Dovařte. Rozmačkejte vidličkou a přimíchejte kousek másla.

Koprovka pro miminka

  • 1 vejce
  • 50 ml mléka
  • 1 brambor
  • čerstvý kopr
  • 1 lžíce zakysané smetany

Brambor oloupejte a nakrájejte na malé kousky. Dejte vařit do vody. Až je téměř měkký, přidejte mléko. Část tekutiny se odvaří, k měkkému bramboru vyklepněte vejce a promíchejte. Nakonec přidejte nasekaný kopr a zakysanou smetanu. Povařte ještě minutu, rozmačkejte a podávejte.

Při zavádění příkrmů svým dětem se řiďte individuálními potřebami dítě, případnými alergiemi a radami vašeho pediatra. V článku najdete osobní zkušenosti a tipy vyzkoušené na našem miminku. Všechna miminka nejsou stejná.

Další tipy na příkrmy pro miminka

IMG_20190408_1247201.jpg (249 KB)

Reklama