KRMITKO

Venku se razantně oteplilo a sníh, který by ptákům bránil v hledání potravy, dávno roztál, přesto jim přilepšujeme a sypeme do krmítek. Abyste si byli jistí, že děláte všechno správně, přečtěte si tento krátký, ale poučný rozhovor. Na co si dát pozor, abychom opeřencům neublížili, nám poradí ochránce zvířat Petr Jandík.

Možná si ještě pamatujete na rozhovor se zvířecím záchranářem ze Spáleného Poříčí. Naše povídání obsahovalo spoustu zajímavých témat, která se týkala zvířat, hlavně ptáků. Do jednoho článku by se všechna nevešla, ale byla by škoda je nezveřejnit. Třeba právě teď aktuální téma přikrmování ptáků.  

Přikrmovat ptáky, nebo ne?

Mohlo by se zdát, že odpověď bude jednoznačně kladná, ale vedou se o tom spory. „Já jsem zastáncem přikrmování,“ říká Petr Jandík, „ale ornitologové to vidí neradi.“ A to z těchto důvodů:

Přikrmování vede k rozšiřování nemocí.

  • Krmítka, která se neudržují v čistotě, můžou být zdrojem nákazy. Hromadí se v nich trus a různé nečistoty, takže se (hlavně v teplém počasí) snadno šíří choroboplodné zárodky.
  • Dalším nebezpečím pro ptáky je nevhodná potrava, která škodí jejich zažívacímu traktu. Osvěta bohužel často nepomáhá a nezodpovědní lidé dávají do krmítek zbytky jídel.

Krmítka přitahují predátory.

  • Velká kumulace ptactva je snadným cílem nejen koček, ale i dravců. Ve městech jsou ptáci u krmítek snadnou kořistí krahujců.

Když si vezmeme výhrady ornitologů k srdci a budeme udržovat krmítka v čistotě a věšet je na místa, kam na ně nemůžou snadno predátoři, co je třeba ještě připomenout, abychom ptákům neuškodili?
Především si dát pozor na to, co do krmítka dáváme!

Co tam patří?
Hlavně olejná semena - slunečnice, proso, mák, řepka, nebo směsi těchto semen, které snadno seženeme v obchodech. Dále jsou vhodné lojové koule, nebo čistý lůj od řezníka.

KRMENI

Co do krmítek rozhodně nepatří!

Pečivo, strouhanka, knedlíky, sladkosti (zbytky cukroví od Vánoc). Ani sušené!

Někdo dokonce připravuje domácí krmivo ze sádla nebo oleje po smažení, do něhož za tepla nasype slunečnici a nechá ztuhnout. Co na to říkáte?
V žádném případě. Přepálený tuk a sůl ptákům škodí a nepatří do krmítka.

Zní to jako samozřejmost, ale jak je vidět na příběhu divoké klisny a jejího hříběte, osvěty není nikdy dost. Takže, milé Ženy-in, doufám, že si tato slova budete dobře pamatovat a pokud se chcete těšit z roztomilého ptačího hemžení, dáte si pozor, co nasypete do krmítka.

Dopustila jste se nějaké chyby, co se krmení ptáčků týká? Dáváte jim „zakázané“ potraviny, nebo jste vzorná?

Foto: Facebook Krmeni pro zvířata

Čtěte také:

Reklama