Přikrmování ptáků bereme jako dobrý skutek, ale možná jim také nevědomky škodíme. Ať už umístěním krmítka, pravidelností krmení, či druhem potravy, kterou jim poskytujeme. Pojďme si zopakovat pár důležitých zásad.

Umístění krmítka:

  • Závěsné krmítko může být v podobě budky se stříškou, plastového tubusu, nebo lojových koulí. Umístěte je raději na větev, než na kmen, po němž by se k ptákům snadno dostali predátoři.
  • Pevné krmítko. Pokud máte krmítko na podstavci, měl by být alespoň 1,5 m vysoký a umístěný na přehledném místě vzdáleném alespoň 2 m od keřů, kmenů a střech. Zkrátka z míst, z nichž by mohli na ptáky zaútočit jejich lovci. Dbejte na to, aby krmítko nebylo v blízkosti velké skleněné plochy, na níž by mohli ptáci narazit.
  • Stříška umístěná na zemi bude vhodná pro ptáky sbírající potravu na zemi (strnadi, pěnkavy). Jedná se o nakloněnou desku o rozměrech 1x1 m umístěnou na čtyřech sloupcích 60-80 cm vysokých. Zadní strana může sahat až na zem.

ptáci

Všechna výše uvedená krmítka udržujte v čistotě a pravidelně odstraňuje zbytky potravy, trusu, peří. To vše by mohlo být zdrojem nákazy.

Krmte ptáky pravidelně a ve stejných dávkách. Proč?

Ptáci tvoří tukové zásoby hlavně v druhé části dne, a pokud je přikrmujete, počítají se zdrojem potravy od vás. Když žádnou nenajdou, může být pozdě shánět ji jinde. Přikrmování je tedy i velká odpovědnost. Nemůžete-li pravidelnost poskytnout, raději je nekrmte vůbec, nebo jim pořiďte (nebo vyrobte) krmítko s dávkovačem.

Co kterým ptákům chutná?

  • Sýkorky, (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek milují především olejnatá semena (slunečnice, mák, proso, lněné a konopné semeno, řepka), která můžete zpestřit nasekanými vlašskými, nebo lískovými ořechy. Ale nepohrdnou ani tukovou směsí, nebo lojem.
  • Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi - semena plevelů a obilovin. Ideálním krmivem je tzv. zadina - odpad od mlátiček a čističek obilí.
  • Drozdovitým ptákům (kos, drozd, kvíčala) vyhovují hlavně bobuloviny. (Jeřabiny, šípky, plody hlohu či bezu černého), ale i jablka, syrová, ale i sušená. Těmto ptákům můžete připravit ptačí strom a ozdobit jeho větve nejen krásně barevnými plody, ale i rozinkami a křížalami navlečenými na nit.
  • Strakapoudi mají rádi lůj ale i tukové směsi.

Jak je to s lojem? Dnes je poměrně těžko k sehnání, ale hovězí lůj můžete nahradit třeba skopovým. Vepřové sádlo je méně vhodné. Pokud vyrábíte lojové koule sami, nepoužívejte k tomu margarín, ale ztužený pokrmový tuk bílé barvy, který je pro ptáky lépe stravitelný.

ptáci

Co použít z kuchyně? Ovesné vločky, strouhaná mrkev, tvrdý tvaroh, vařenou nesolenou rýži, ale i odřezky syrového masa.

Co nikdy ptákům nedávejte! Nikdy jim nedávejte solené, kořeněné, uzené, ani plesnivé potraviny. Škodí jim i neuvařená rýže, sušený kokos, nebo těstoviny, které v jejich trávicím traktu nabobtnají a můžou je usmrtit.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama