K věčně žhavým tématům, které se ve většině rodin přemílají znovu a znovu, jistě patří pořízení živého zvířátka. Pokud jste úspěšně odolali tomuto dětskému přání o Vánocích, jistě na vás záludně číhá a s prvními jarními paprsky opět zaútočí. K dřívějším argumentům připadne ještě další a to: "Alespoň se o mě nebudeš bát, když půjdu do parku, do lesa, prostě někam ven, ostatně stejně ti vadí, když celý den sedím u počítače!"
Rodič je tak vržen před tvrdou realitu opětovného zamítnutí, nebo před úvahu, že na tom možná něco bude. Malý hlodající červíček v naší duši či v mateřském srdci plném lásky a pochybností, zda opravdu pro to své děťátko děláme vše, co se dá, jestli nestrádá nedostatkem naší lásky, společně stráveného času, naším přepracováním, naší nerudností z pracovních potíží apod. Jenže pozor! Na druhou misku vah musíme pečlivě a poctivě klást odpovědnost a její vštípení našemu potomku, neboť příklady se dítě učí nejlépe.
Pakliže uvidí, že si sice psa či jiné zvíře pořídíte, ale poté netrváte na plnění povinností, nebo jej dokonce po nějaké době, obvykle z důvodů zdravotních, časových, nezvládnutelnosti toho tvora, darujete do chovatelského kroužku, známému či tak, vysíláte k němu signál, že se lze odpovědnosti lehce zbavit přesunutím na jiného. Proto, jestliže již zvíře povolíte a vlastníte, měli byste jeho případný odchod dítěti opravdu poctivě vysvětlit, např. najednou se projevivší alergie je jistě pádný důvod. Důvodem však není plánovaný příchod druhého potomka, kdy jen z prevence chceme zvíře dát pryč, nebo „zlobivost" související s pubertou zvířete, neboť tyto věci jste měli vzít do úvahy již předem.
Dnes a denně se osobně potýkám s jistou nezodpovědností lidí pořizujících si maličká, zvící pětikorunové mince, zeleně a pestře zbarvená mláďata želv nádherných. Vzhledem k výši jejich ceny, jejich stávající roztomilosti a „údajné" nenáročnosti jsou bohužel obvyklými dárky. Vše se změní po pár letech, kdy se několikanásobně zvětší, nebo děti z chovatelství „vyrostou". Ročně se snažím, zatím zdárně, i když čím dál více klopotněji, tyto „odkladky" umisťovat. Prosím, važte spravedlivě na obě strany a nezapomínejte, že příklady táhnou.