Projděte se po krásném jihomoravském Mikulově, který byl domovem rabbi Löwa i útočištěm Alfonse Muchy. Procházku po městě, kde země odpovídá slunci vínem, můžete zakončit příjemnou večeří na nejlepší mikulovské adrese v Boutique Hotel Tanzberg.

Dříve, než vůbec stihnete dojet do Mikulova, osloví vás neobvyklá a krásná, mnohovrstevnatá krajina Pálavy. Jedinečná je v tom, že nemá rysy tuctových krásek, protože druhou takovou v Čechách ani na Moravě prostě nepotkáte. Básník Jan Skácel to vyjádřil poeticky, když řekl, že: „Mikulov je v jeho očích kouskem Itálie, z vůle Boží přeneseným na Moravu.“.

Itálii zde evokuje bílé vápencové pohoří, v našich zemích neobvyklá přízeň slunce a vinice uspořádané na úpatí kopců.

Pálava

Pálava nabízí hmatatelné důkazy historie tak staré, že se nám jen tají dech (a mamutům praskají kosti), a zároveň moderní současnost, která může mít podobu putování za památkami, cyklovýletů po pálavských vinných sklepech nebo prostě jen přátelské posezení v sklípku v místech, kde se lidé zkrátka odjakživa potkávali.

Ale mezitím už před sebou uvidíte honosný profil krásného historického města Mikulov.

Pálava

Mikulov je město na česko-rakouské hranici (Němci, kteří zde společně s Čechy žili až do poloviny 20. století stovky let, ho nazývali Nikolsburg). Jeho historii utvářel kromě zde žijících Čechů a Němců také šlechtický rod Dietrichsteinů. Těm od konce 16. století patřil zdejší hrad, přestavěný postupně na zámek, který dodnes tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města.

Pálava

Pokud budeme pokračovat ve výčtu těch, kdo Mikulov významně ovlivnil, nesmíme zapomenout ani někdejší početnou židovskou obec. Ta se v Mikulově rozvíjela několik staletí a po které zde zůstala alespoň historicky cenná čtvrť s unikátní synagogou, rituální lázní „mikve“ a rozlehlý židovský hřbitov.Pálava

Značená naučná stezka židovskou čtvrtí vás dovede až do Husovy ulice, která tvořila páteř celé čtvrti. V čísle popisném 8 najdete budovu někdejšího rabinátu, dnes Boutique Hotel Tanzberg.  Sama budova historií dýchá. Žil a „úřadoval“ tu legendární rabbi Löwy a přímo v budově, ve druhém suterénu, v hloubce 10,5 m od úrovně uličního terénu, se zachovala mimořádně cenná památka středověkého původu – válcovitá cisterna na vodu, pravděpodobně součást rituální lázně (mikve).

V novověké historii v domě pobýval Alfons Mucha, který sem přišel v roce 1881 z Vídně a nějaký čas se v Mikulově živil jako portrétista.

PálavaDost ale historických faktů i legend. Samotný Boutique Hotel Tanzberg  představuje ryze moderní záležitost. Asi před půl rokem byl kompletně zrekonstruován. Nabízí celkem 17 komfortních pokojů, které přináší dostatek luxusu pro relaxaci i estetický zážitek. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení, moderní a kvalitní vybavení. K dispozici je zdarma wifi připojení.

Součástí hotelu je také restaurace vyhlášeného šéfkuchaře Marcela Ihnačáka. Ten si Mikulov vybral za svůj nový domov. Jednak mu zdejší kraj připomíná jeho oblíbenou Itálii, jednak zdejší podnebí vyloženě přeje pěstování ovoce, zeleniny a bylinek, které si rád pro svou restauraci sklízí sám.

PálavaNěkoho z personálu kuchyně tak můžete běžně potkat na terase, jak stříhá třeba čerstvou bazalku nebo petrželku do některé z šéfkuchařových specialit.

A protože jak jsme řekli, vBoutique Hotel Tanzberg se historické a moderní zážitky potkávají na každém schodu, je tomu tak i v restauraci. Svým židovským menu vzdal Marcel Ihnačák hold zdejší židovské historii, ovšem výhradně ve spojení s moderní gastronomií.

Pálava

PálavaZahnat žízeň po cyklistické vyjížďce můžete dobrým plzeňským pivem přímo v hotelu - v Pivnici Golem - střeženou sochou svého tajemného jmenovce.

Protože jsme však na jižní Moravě, kam už někdy před dvěma tisícovkami let přinesli Římané první odrůdy vinné révy, nesmí na sklonku dne chybět ani posezení u sklenky vína. Pro větší společnosti má hotel vlastní vinný sklípek. K dispozici jsou vína z vyhlášených místních vinařství. Například skvělá vína z hotelu Tanzberg a Mikrosvín jsou dokonce za stejné ceny jako ve vinařstvích samotných.

Takže na zdraví a na viděnou v Boutique Hotel Tanzberg!

Pálava

Reklama