Nechte se uchvátit úchvatnou přírodní scenérií Trenckovy rokle. Najdete ji nedaleko Brna a pozvánku na výlet do ní zaslala jedna z nejaktivnějších čtenářek magazínu ŽENA-IN.cz – Heligona. Přiložila i krásné snímky...

Ráda cestujete? Pokud ano, jistě znáte spoustu krásných míst, které stojí za návštěvu! Níže „nakoukněte“ hledáčkem fotoaparátu čtenářky Heligony do Trenckovy rokle nedaleko Brna...

Krásy okolo Brna – Trenckova rokle

rokle

O víkendu jsme vyrazili s přítelem na celkem neznámé, ale o to krásnější a romantičtější místo v blízkosti Brna – do Trenckovy rokle.

Tento kout přírody se nachází několik málo kilometrů za Tišnovem, nejbližší kus civilizace je obec Drahonín. Vytyčila jsem asi pětikilometrový okruh a vyrazili jsme za poznáním. Vy, kteří rádi objevujete nová místečka, následujte mě.

Důrazně doporučuji pevnou turistickou obuv s traktorovou podrážkou, přestože já sama jsem živým důkazem, že to zde lze prochodit i v teniskách s „letním vzorkem“. Menší děti raději nechejte doma, pokud z nich nechcete nadělat placky.

Pokud přijedete autem, nechejte je zaparkováno v Drahoníně. Je zde jediné parkoviště. Můžete využít i autobus, ten sem však o víkendech jezdí 3x za den, proto si pořádně nastudujte jízdní řád. U autobusové zastávky se dejte mírně doprava, zpevněná cesta vás zavede do polí. Při pohledu doleva můžete spatřit dům místního (asi) vodníka. Na plotě má hezky navěšeny hrnečky na dušičky. Asi po kilometru přijdete k informační tabuli. Přečtěte si o krásách místního kraje a pokračujte doprava po polní cestě. Držte se na té nejviditelnější stezce. Ta vás zavede do lesa a po zdolání příkrého klesání narazíte na červenou značku.

rokle

Držte se jí a nebuďte překvapeni, když najednou zjistíte, že šplháte dolů po skále. Ještě překročit několik obrovských kamenů a jste v rokli. Pověst tvrdí, že se zde schovával Baron Trenck se svými kumpány před vojskem Marie Terezie. Místní sedlák Večeřa mu sem každý den nosil ovce. Trenck byl nakonec dopaden, uvězněn na Špilberku a pohřben bez hlavy. Místo Baronovy skrýše je velmi malebné. Z jedné strany zátočina řeky Bobrůvky, z druhé hladké skály a mezi tím kousek roviny s obrovským ohništěm, balvany a kmeny k posezení. Místo je zřejmě velmi oblíbené, já jsem si se smíchem představila, jak místní mládež po opečení buřtů a pořádném zapití pivem šplhá po skalách zpět domů.

rokle

Ten nejkrásnější úsek cesty vás však teprve čeká. Do Bobrůvky se v tomto místě vlévá potok, který budete následovat. Zde se odpojujete od červené značky, ale není kde zabloudit, stezka vás spolehlivě povede. Po pár metrech se vám odkryje první z několika vodopádů a kaskád. Tento spodní je největší, na výšku má asi 8 metrů. Když se pořádně pokocháte, přeskočíte na druhou stranu potoka a zapátráte po stezce. Do očí vás udeří pořádně tlusté lano, které se vine po hladké skále. Ano, to je vaše trasa. Vyšplháte za pomoci lana nahoru a zdoláte několik příkrých terénních schodů. Najednou stanete na prahu trampského srubu. Tady mi proletělo hlavou: „Kdo tu asi přebývá a čím uplácí pošťáka, aby mu nosil dopisy do naleštěné poštovní schránky?“

rokle

Stezka dál strmě stoupá. Po pravé straně se můžete kochat skotačícím a dovádějícím potůčkem, vlevo se tyčí majestátní skály a balvany. Stezka najednou zmizela. Ale ne, prudce se stočila doleva a vás čeká poslední náročný výstup. Lezete málem po čtyřech, ale nakonec dosáhnete vytoužené lesní cesty. Dáte se doprava a cesta vás spolehlivě vyvede mezi pole a pak přímo zpět do Drahonína.

Pěší okruh nám zabral asi 1,5 hodiny, stál nás hodně potu i sil, ale krásné pohledy spolehlivě vyvážily veškerou námahu.

Heligona


Pošlete mi svůj cestovatelský tip!

Je ve vašem okolí nějaké zajímavé místo, které máte ráda, a chtěla byste na něj upozornit ostatní čtenářky? Zpracujte pozvánku obdobně jako čtenářka Heligona a společně s fotografiemi v elektronické podobě ji pošlete na adresu: jakub.koci@zena-in.cz.

Jsem zvědavý, jaká krásná místa doporučíte, a je možné, že se na ně sám vydám, pokud čas dovolí, abych vás také informoval, jaké zážitky se mi na místě přihodily.

Kam dál?

Reklama