Než si řeknete „ANO“
5e2acbaee8745obrazek.png

Dohodnout se, jak bude znít vaše příjmení, musíte ještě před svatbou – v dotazníku k uzavření manželství. Jakou variantu ale zvolíte je na vás. A že je z čeho vybírat.

1) Můžete si vzít manželovo příjmení, což je také nejčastěji volená možnost.

2) Manžel si může vzít vaše příjmení.

3) Budete mít dvě příjmení. Necháte si své dívčí příjmení a před něj (vždy musí být na prvním místě) přisadíte příjmení vašeho chotě. Druhou možností je, že dvě příjmení bude nosit váš novomanžel (vždy to může být jen jeden z páru). Na prvním místě pak ale musí mít vaše příjmení za svobodna, které vám i po svatbě zůstane. Obě jména pak ale musíte v úředním styku používat a podepisovat se jimi.

4) Každý z vás si ponechá své příjmení. V takovém případě musíte určit, po kom se budou jmenovat vaši potomci.

5) Přicházíte do manželství se zdvojeným příjmením a chtěla byste připojit ještě třetí – po novém manželovi? To nelze, příjmení můžete mít nanejvýš dvě. V případě, že na zdvojeném příjmení trváte i po této svatbě, zůstane vám z původního to první v pořadí. Je to složité? Tady je příklad:

Jmenujete se Eva Krásná Lípová a berete si Petra Nováka. Vaše nové jméno bude Eva Nováková Krásná.

6) Pokud chcete mít příjmení po svém muži, ale nepřechýlené, tedy bez „ová“, i to je možné. Měla byste však naplnit některou z podmínek, které ukládá zákon. O příjmení v mužském tvaru můžete v dotazníku k uzavření manželství požádat v případě, že jste

  • cizinkou,
  • občankou České republiky, která má, nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,
  • občankou České republiky, jejíž manžel je cizinec,
  • občankou České republiky, která je jiné než české národnosti.

Nespadáte ani do jedné kolonky, a přesto o mužský tvar příjmení stojíte? Pak stačí podepsat prohlášení, že se hlásíte k jiné národnosti. To je podle matrikářů běžná praxe. Zda to tak skutečně je, nikdo neřeší.

Když dojde na rozvod
5e2acc4f3d6c3obrazek.png

Pokud vám manželství nevyjde, máte po právní moci rozhodnutí o rozvodu půl roku na to, abyste oznámila matričnímu úřadu, že chcete přijmout zpět své dřívější příjmení. Případně, že upouštíte od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího.

Pokud ale i nadále chcete užívat příjmení svého bývalého manžela, máte na to právo. Ženy to tak nezřídka dělají třeba proto, aby se jmenovaly stejně jako jejich děti.

  • Zmeškala jste šestiměsíční lhůtu po právní moci rozhodnutí o rozvodu? Nic se neděje. I pak si můžete příjmení změnit. Jen je v takovém případě už nutné uhradit správní poplatek 100 Kč matričnímu úřadu.

Čtěte také:

Reklama