Od pondělka za týden to propukne. Přijímačky. Na všech středních školách, státních, soukromých i církevních se první kolo zkoušek koná ve stejný den – letos je to 23. duben. Do sedmi dnů od tohoto data by se nebozí vystresovaní uchazeči měli dozvědět výsledky; pokud je rozhodnutí zamítavé, mají dalších 8 dnů na odvolání.

Jak poslední týden využít? Zejí-li ve znalostech vašeho dítěte díry zvící lapací jámy na mamuta, nelze očekávat, že je během těch několika dnů stihne naplnit. Užitečnější bude spíš procvičování, které se vyplatí především u matematiky – jedině počítáním příkladů (především milovaného i nenáviděného Bělouna) „až do zblbnutí“ nabude dítě rychlosti a rutiny, která mu může u zkoušek ušetřit drahocenný čas.

Pokud škola vystavuje na svých webových stránkách loňské testy, rozhodně se vyplatí si je vyzkoušet, a to za srovnatelných podmínek, tedy s budíkem a bez pomáhání.
Poraďte svému potomkovi, ať si celý test nejdříve zběžně projde a zhodnotí. Postupovat mechanicky bod po bodu je velmi zrádné, mnohem lepší je soustředit se nejdříve na části, u kterých na první pohled vidí, že je zvládne „levou zadní". Ty, se kterými si neví rady, ať si nechá úplně na konec.

 

I letos zůstalo v platnosti rozhodnutí minulé vlády, které umožňuje dětem podat v prvním kole jen jedinou přihlášku. Toto opatření vzbudilo a dodnes vzbuzuje silné emoce - u rodičů i dětí pochopitelně většinou negativní. I odborníci se shodují, že systém „jeden pokus" zvyšuje už tak dost velký zkouškový stres. Na druhou stranu ale zvyšuje i pocit zodpovědnosti, se kterou děti k přijímacímu řízení přistupují. Podle názoru některých pedagogů  dává šanci nadaným, jasně vyprofilovaným a silně motivovaným dětem, které přesně vědí, na jaké škole chtějí studovat - a udělají pro to všechno. Ty, které to chtěly „jen zkusit", které si dostatečně nevěří nebo kterým je to v podstatě jedno, se raději přihlásí na méně žádané a méně náročné školy, čímž se zvýší naděje pro zájemce z první skupiny. První roky fungování tohoto opatření to potvrdily - na vyhlášená gymnázia, která dříve praskala ve švech, se najednou hlásila polovina či třetina zájemců a dostali se tam i ti, kteří to ani nečekali. Otázkou zůstává, jestli to skutečně byli ti praví... ale to náš systém přijímacích řízení nezaručuje tak jako tak.

 

Přijímačky jsou první opravdu důležitou životní zkouškou našich dětí - a ony to moc dobře vědí. V jejich hrozivém stínu zkrotnou i ti největší suveréni, tak jim to ještě neztěžujme. Výkřiky jako: „Co budeš dělat, když se tam nedostaneš!?" nebo „Soustřeď se, prosím tě, teď jde o všechno!" nikomu na klidu nepřidají - a klid je přesně to, co teď od nás naše děti potřebují nejvíc. Společně jsme udělali, co jsme mohli. Pomohli jsme potomkovi s výběrem školy, zaplatili mu přípravku na škole nebo internetový kurs, honili jsme ho do učení... teď jde jen o to, aby v den D neztratil nervy. Strach, panika a přílišná zodpovědnost totiž zatemňuje mysl. Takže mu spíš řekněme: Uděláš pro to, co budeš moct, když se to ale nepovede, nic tak strašného se neděje, svět se nezhroutí. Dostaneš šanci jinde nebo příští rok." Představy části rodičů, že „Když se nedostane, bude muset na učňák," jsou naprosto liché. Druhá kola přijímacích zkoušek vypisuje řada škol (veškeré informace o volných místech budou k nalezení na webových stránkách příslušných krajských úřadů).

 

Takže tomu svému bojovníkovi nebo bojovnici nachystejte dobrou lehkou svačinu (přesně to, co mají rádi, ať už to je nebo není nezdravé), dejte jim nějakou maličkost pro štěstí a pusu na rozloučenou. Ne každý úspěšný a šťastný člověk měl snadný a hladký start. A tohle je jen jedna šarvátka z mnoha bitev, které je ještě čekají.

 

 

Reklama