Ač se tak někteří k svému tělu chovají, lidský organismus není perpetuum mobile. Aby tělo mohlo správně fungovat, potřebuje pravidelně dostávat svou dávku energie. Když tělo dostává méně energie než je jeho denní spotřeba, hubneme. A když je naopak příjem vyšší než výdej, dochází k ukládání energií, což má za následek to, že se stáváme prostorově výraznějšími.
Kde bereme energii?
Rovněž s cukry to není tak jednoduché. Rozlišujeme sacharidy s krátkým a dlouhým řetězcem. Když potřebujeme rychle dodat energii do těla nebo ji rychle doplnit například po namáhavém výkonu, vezmeme si „rychlé“ sacharidy ze sladkostí, ovoce, brambor, medu či bílého pečiva. Tyto sacharidy však tělo rychle vstřebá a brzy se přihlásí o další dávku energie. „Pomalé“ sacharidy nám zase poskytnou energii pozvolna, zato však na delší čas. Najdeme je např. v celozrnných výrobcích (například v sušenkách BeBe Dobré ráno) a luštěninách.
K čemu tělo energii potřebuje?
Možná se domníváte, že tělo spotřebuje nejvíce energie na pokrytí pohybové aktivity. Opak je ale pravdou. Z celkového energetického výdeje představuje 67 až 75 procent bazální metabolismus. Pod tímto pojmem rozumíme rychlost s jakou tělo spotřebovává energii pro pokrytí činnosti srdce, ledvin, plic, mozku či zažívání.
l Pohlaví: Bazální metabolismus je u mužů vyšší.
l Množství svalové hmoty: Energii tělo spotřebovává i když sedíte a neděláte vůbec nic. Ale přitom platí přímá úměra mezi bazálním metabolismem a množstvím aktivní tělesné hmoty. Jednoduše řečeno: čím více máte svalů, tím více spalujete i když jste v klidu.
l Věk: bazální metabolismus je nejvyšší u dospívajících dětí. V období po 25. roku života začne postupně klesat - přibližně o 10 % na každé desetiletí života.
l Výška: Čím vyšší jste, tím rychleji bude váš organismus spalovat.
Optimální příjem
Určit optimální příjem energie nelze jednoznačně. Výše potřebné energie se odvíjí nejen od zmíněného bazálního metabolismu, ale i od pohybové aktivity, náročnosti povolání, věku... Stále ale platí, že z celkového množství přijaté energie je třeba přijmou 2/3 v první polovině dne a 1/3 ve druhé. Například u ženy, která váží 50-60 kg, by denní příjem energie neměl přesahovat 1800 kcal (= 7100 kJ), z toho 2/3 (1200 kcal) by měla přijmout v první polovině dne a 1/3 (600 kcal) ve druhé.
Energie a děti
Stanovit optimální příjem energie u dětí je ještě složitější. Dítě, které sportuje může za den potřebovat více energie, než jeho rodič, jenž má sedavé zaměstnání. Mezi 6 a 12 lety věku dítěte se využívá 50 % energie na bazální metabolizmus, 12 % na růst, 25 % na fyzickou aktivitu a 8 % odchází z těla vylučováním.
Odborníky sestavené tabulky pak alespoň orientačně udávají tyto hodnoty doporučeného denního příjmu energie:
Věk: | 4 až 7 let | 7 až 10 let | 10 až 13 let | 13 až 15 let | 15 až 19 let |
Energie: | 5800 – 6400 kJ 1400 – 1500 kcal |
7100 – 7900 kJ 1700 – 1900 kcal |
8500 – 9400 kJ 2000 – 2300 kcal |
9400 – 11200 kJ 2200 – 2700 kcal |
10500 – 13000 kJ 2500 – 3100 kcal |
Hlídáte si kalorie? Víte, kolik je váš denní výdej a příjem?
Čtěte také...
Aby vaše snídaně byla co nejlepší
Nový komentář
Komentáře
Dlouho jsem byla pořád unavená a bez energie. Pořád se mi nedařilo to nijak řešit, ale nakonec jsem přišla na kratom, který mne dokáže nabít energií https://kratomlevne.cz/ Nakopne mne to a nemá to žádný nepříjemný dojezd jako třeba u energeťáků
Měl by tu někdo čas a mohl mi toho trochu říct o sportovní výživě? Jde mi hlavně o výživu, kterou by mohl používat amatér jako já, který se vydá s přítelem jendou za týden na kolo
denní příjem kalorií si nepočítám, snažím se jíst s mírou a hlídat si váhu, docela se to daří
tak to si teda nehlídám jaký mám příjem a výdej.Naposledy na základce protože to bylo povinně za úkol.
nevím a nehlídám. Ještě abych si zapisovala, co jím a kolik to má kalorii, né?
nee, bych se z toho pak zbláznila, se mi fakt nechce počítat, číst všechny obaly, vážit jídlo. Snažím se jíst tak, abych nekynula a snažím se hýbat. Někdy trošičku zhřeším, ale pak to vymlátím při fitboxu
kalorie si nehlídám. Zhruba vím, co je zdravé a co ne, a to si také hlídám :)