Radek Pilař kromě vlastní umělecké tvorby věnoval značnou část svého nadání, umu a času dětem a jejich světu pohádek, představ a fantazie. V pražské Galerii umění pro děti GUD byla včera zahájena interaktivní výstava Radek Pilař dětem, ze které vám přinášíme krátkou reportáž.

pilař

Stínové „divadélko“

Výstava je poctou velkému umělci, který nás před 20 lety opustil. Je snad v České republice někdo, kdo by neznal znělku Večerníčka nebo obyvatele lesa Řáholce Rumcajse, Manku a Cipíska? Na výstavě je možné si prohlédnout a doslova „oživit“ i jiné krásné postavičky a příběhy Radka Pilaře.

pilař

Jednoduchý způsob, jak dostat panáčka do pohybu

Naším cílem je představit tvorbu Radka Pilaře hravou formou. Interaktivní podstata celé instalace se pokouší návštěvníky aktivně zapojit a nabízí jim možnost se kreativně realizovat přímo v prostorách galerie. Instalace v sobě spojuje jak moderní technologie (kinect, dotykové tablety, HD televizory), tak i mnohem jednodušší prvky, jako je magnetická stěna, otočné ilustrace a jednoduché animace pomocí praxinoskopu nebo skládání vlastních obrazů ze sklíček před zpětný projektor, atd. Práce pana Pilaře jsou vystaveny tak, aby děti nejen pobavily, ale zároveň inspirovaly,“ říká Václav Mlynář, autor výstavy.

pilař

Dotyková obrazovka

pilař

Pobyblivé panely

A to mohu potvrdit. Tolik dětí na výstavě se jen tak nevidí. Od nemluvňat v kočárcích po malé školáky. Tady je dovoleno vše a výstava je doslova rájem pro děti, ale i hravé dospělé. Exponáty přímo vybízejí k aktivitě. Vyhrají si nejen úplně malinké děti, třeba s jednoduchou stínohrou, ale i ty větší a zkušenější s moderními technologiemi.

pilař

Tady si můžete sestavit postavičku podle své fantazie

Když je hraní přestane bavit a zatouží po pohybu, můžou vám rovnou skákat nad hlavou. A to doslovně. V jedné z místností je pod stropem zavěšená pevná, pružná síť, do které se dá vyšplhat po žebříku a vyřádit se. Síť unese i jednoho dospělého, takže se i my (pokud nám to vlastní zábrany dovolí) vrátit na chvíli do dětsví.

pilař

Skákací sít

Více na www.galeriegud.cz nebo na Facebooku.


Adresa galerie:                             nám. Franze Kafky 24/3, Praha 1 (u Staroměstského náměstí)

Otevírací doba GUD:                   út–ne 10.00–18.00 hod.

Reklama