Indukční varné desky se rychle zabydlují v českých domácnostech. Za rostoucí popularitou stojí řada výhod, které indukční technologie přináší. V jejím čele je jednoznačně rychlé a energeticky úsporné vaření s významným  benefitem bezpečnosti. Přesto řada z nás stále tápe v tom, co indukční technologie nabízí a čím se odlišují. Souhrnné informace přináší Markéta Minaříková, marketingová ředitelka společnosti Whirlpool ČR a SR, která aktuálně představuje také revoluční novinku, indukční troubu.

Whirpool

 1. Bezpečnost především
  V kuchyni stejně jako jinde platí, že by bezpečnost měla být na prvním místě. Z tohoto ohledu patří mezi velké přednosti indukčních varných desek jejich rychlé chladnutí. Například v porovnání se sklokeramickou deskou vychladne ta indukční o celých 75 % procent rychleji. Konkrétně: po dosažení bodu varu 1 litru vody se indukční deska ochladí na bezpečnou teplotu 60 °C za 6 minut, zatímco plynová deska za 14 minut a sklokeramická deska dokonce za 25 minut.
  „Ani úplná novinka, kterou je indukční trouba Whirlpool, není z hlediska bezpečnosti výjimkou. Mezi základní bezpečnostní prvky patří ochlazování vnější strany dveří nebo automatické vypnutí trouby poté, co pracuje určitý čas bez zásahu uživatele. Samozřejmostí je ochlazování spotřebiče chladicím ventilátorem, které brání popálení pokožky nebo poškození kuchyňského nábytku,“ říká Markéta Minaříková.

 2. Řeč čísel
  Indukční deska je energeticky vysoce efektivní, a to téměř dvojnásobně než plynová, protože všechno teplo se generuje jen do kontaktní plochy hrnce a nedochází tak k teplotním únikům.
  Plynová deska spotřebuje na uvaření 2 litrů vody 0,395 kWh, sklokeramická 0,275 a indukční 0,230 kWh.1Navíc desky se 6. smyslem značky Whirlpool dokážou ušetřit až 20 % 2 energie díky využití inteligentního algoritmu při dodávání energie.
  U nové indukční trouby Whirlpool lze hovořit až 50%3úspoře energie a času, a to díky jedinečné kombinaci indukční technologie, speciálního pekáče, který je součástí trouby, a horního grilu. Troubu lze samozřejmě používat i jako tradiční, kdy uživatelé jistě ocení funkci Cook3, kterou je tato trouba také vybavena. Umožnuje totiž současné vaření až třech rozdílných pokrmů, a znamená tak další finanční i časové úspory.

 3. Překvapivá rychlost, mimořádná chuť
  Při rozhodování je u indukce nutno brát v potaz i rychlost přípravy pokrmů. Princip indukčního vaření na varné desce spočívá v tom, že mezi feromagnetickým dnem nádoby položené na povrchu a měděnou cívkou umístěnou pod plotnou vzniká elektromagnetické pole. To umožňuje, aby se teplo generovalo okamžitě. Test se 2 litry vody dokazuje, že zatímco běžná sklokeramická deska vaří vodu 8 minut a plynová dokonce 9 minut, indukci postačí pouze 5 minut.
  „Navíc indukční varné desky nabízí i řadu užitečných funkcí, například Power Booster pro rychlý ohřev, nízkoteplotní funkce, jako je rozpouštění a udržování jídla v teple, a v neposlední řadě funkce Pauza, která vaření přeruší,“ vysvětluje za značku Whirlpool Markéta Minaříková.
  Pokud jde o indukční troubu, pak můžete díky funkci Ready to Cook začít vařit bez jakékoliv prodlevy. Neztrácíte tak zbytečně čas předehříváním trouby a doba tepelné úpravy se tak zkracuje až o 25 %.

 4. Snadná údržba
  Díky tomu, že se indukční deska ohřívá jen přímo pod nádobím, lze ji utřít okamžitě po vaření. I pokud vám něco při vaření náhodou přeteče, nic nezaschne a úklid je rychlý. Povrch stačí setřít vlhkým hadrem. Snadné čištění máte zaručeno i u indukční trouby.

Užitečné funkce indukčních spotřebičů Whirlpool:

 • 6. smysl

U indukčních varných desek dokáže inteligentní technologie 6. smysl ušetřit až 20 % energie díky využití speciálního algoritmu při dodávání energie. Co se týká například indukční trouby, u ní 6. smysl automaticky optimalizuje parametry tepelné úpravy pokrmu a podle potřeby doplňuje indukci o horkovzdušné pečení nebo aktivní spouštění ventilátorů pro dosažení nejlepší přípravy pokrmu.

Whirpool

 • Flexi zóna

Flexi zónaDíky této funkci bude varná deska více flexibilní a praktičtější pro každodenní vaření. Na flexi zónu můžete umístit velký hrnec na celou plochu spojených varných zón, 1 hrnec do zadní části či přední části, nebo na obě části 3 až 4 hrnce najednou, protože není problém nastavit různý stupeň výkonu pro každý hrnec zvlášť.

 • Power Booster

Zabezpečuje velmi rychlý ohřev - při maximálním výkonu se hrnec do 8 minut na varné desce ohřeje na teplotu 630 °C.

 • Power Management

Funkce, která umožnuje zvolit maximální příkon desky s ohledem na vámi použitý jistič. Při nastavení nejnižší hodnoty příkonu je možno desku připojit i na 230 V. Tím pádem je možné připojit varnou desku i v panelových bytech, jejichž obyvatelé byli tímto dříve limitováni.

Tip pro vás

Revoluce v přípravě jídla: indukční trouba Whirlpool AKZM 8910 IXL

Zcela nový přístup k přípravě pokrmů nabízí indukční trouba Whirlpool AKZM 8910 IXL z designové řady Cube Fusion.

Whirlpool AKZM 8910 IXL

Tajemstvím jejího úspěchu je speciálně navržený indukční plech, který je zabudován uvnitř trouby. Díky přímému ohřevu pánve pomocí indukce je vaření rychlé a hospodárné. Velká pečicí plocha navíc umožňuje používat všechny druhy indukčního nádobí.

Troubu lze samozřejmě používat i k tradičnímu způsobu přípravy pokrmů, kdy stačí indukční plech jednoduše vyjmout.

WhirpoolU trouby AKZM 8910 IXL s povrchem iXeliumTM, který zabraňuje mechanickému opotřebení a ulehčuje údržbu spotřebiče, můžete rovněž využít trojité celoskleněné zrcadlové dveře SMART-CLEAN s tlumeným zavíráním SoftClosing. Technologie 6. smysl automaticky upraví parametry tepelné úpravy, aby byl zaručen dokonalý výsledek.

 

Hospodyňky rovněž ocení funkci Cook3, která jim umožňuje tepelně upravovat až tři rozdílné pokrmy současně. Díky programu Ready to Cook je možné spustit vaření bez nutnosti dalšího předehřívání trouby.

Trouba je v energetické třídě A-30 % a má vnitřní objem 73 l. Do příslušenství trouby AKZM 8910 IXL patří 2 rošty, 1 hluboký plech, indukční deska a hluboký nerezový plech.

Doporučená maloobchodní cena indukční trouby Whirlpool AKZM 8910 IXL činí 39 990 Kč vč. DPH.

Netradiční provedení indukční varné desky: Whirlpool ACM 808 BA/S

Whirlpool ACM 808 BA/S

Sklokeramická indukční varná deska Whirlpool ACM 808 BA/S ve stříbrném provedení má standardní rozměr 58 cm a čtyři indukční plotny, z nichž dvě tvoří tzv. flexi zónu. Flexi zóna propojuje dvě plotýnky v jednu aktivní zónu, na kterou je možné umístit větší nebo oválný hrnec. Nechybí ani funkce Power Booster pro maximálně rychlý ohřev (výkon 3,2 kW). Pokud chcete co nejvyšší výkon a přitom šetřit energii, můžete využít unikátní funkci Eco Cook. Samozřejmostí jsou dětská pojistka či ukazatel zbytkového tepla.

Doporučená cena indukční varné desky ACM 808 BA/S ve stříbrném provedení je 22 990 Kč vč. DPH.

1 Údaje vzešlé z interního testování společnosti Whirlpool Corporation.

2 Oproti varným deskám Whirlpool bez 6. smyslu.

3 Při použití indukční technologie, ve srovnání s troubou Whirlpool bez indukční technologie a funkce předohřevu.

Reklama