Zeliv-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Bolestná minulost kláštera

Želivský klášter se nachází v obci Želiv, co by kamenem dohodil od města Humpolec. Založen byl už v roce 1139 Soběslavem I. a za sebou má několik neblahých událostí v podobě požárů. Dohromady klášter zachvátil požár celkem pětkrát, z toho dvakrát byl iniciován husity. Další nešťastná událost spjatá s Želivským klášterem přišla v roce 1950, kdy byl tento klášter zrušen a následujících šest let sloužil jako internační tábor pro politicky nepohodlné kněží a řeholníky, kterých tu žilo celkem 464. Těmto obětem komunistického režimu zde byl v roce 2011 odhalen památník a připomíná je také jedna stěna v ambitech kláštera, na které jsou ručně napsaná všechna jejich jména. Po roce 1954 zde byla zřízena pobočka psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě a budovy silně zchátraly.

Veselá současnost

Klášter byl nicméně roku 1990 obnoven, v následujících letech opraven a od roku 2010 je zapsán na seznam národních kulturních památek.
Svou často pochmurnou minulost tak nechal klášter daleko za svými zdmi a dnes se může pyšnit bohatým kulturním životem. Želivský klášter, respektive jeho areál, se na několik let stal také domovem oblíbené české zpěvačky a herečky Nadi Urbánkové, která si ho, a celou oblast Vysočiny, velice oblíbila. S klášterem je spojen také Želivský klášterní pivovar, který je situovaný do sklepních prostor opatství a navazuje na tradici vaření piva v tomto klášteře započatou již ve 14. století.

Na jaké akce se zde můžete těšit?

Velikonoční kreativní dílny

8. 4. 2023 proběhnou již tradičně v Návštěvnickém centru kreativní dílny. Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet různé techniky velikonočního zdobení a ti nejmenší se mohou pustit do tvoření velikonočních zajíčků či kohoutků. Tato akce se uskuteční v sobotu 8. dubna od 11:00 do 16:00.

Jarní slavnosti piva v klášteře Želiv

Pokud jste milovníkem piva, určitě si nenechte ujít tuto slavnost. Svá piva zde budou mít k degustaci připravené minipivovary Kozlíček Horní Dubenky, Rodinný pivovar Pacov, Pivovar Čechovka a Klášterní pivovar Želiv. Pivní soutěže pak budou hlavním programem dospělých a pro děti je připraven karneval s Vysočinkou, tanec, hry a soutěže. Akce se uskuteční 29. 4. 2023 od 11:00 do 23:00.

Celoroční prohlídky kláštera

Pravidelné prohlídky kláštera s přilehlým kostelem Narození Panny Marie se konají v sezóně každý den a mimo sezónu o víkendech či svátcích.

zeliv.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Zdroj info: zeliv.eu, wikipedie, jihlavsky.denik, instagram@fotovideodronem.cz

Čtěte také: