m

O víkendu nás opět čekají tropická vedra a my budeme vyhledávat stín. Jistě mi dáte za pravdu, že ten nejpříjemnější najdeme pod zeleným listovím. Pojďte se pokochat a inspirovat zahradními pergolami a zelenými tunely.

Mít na zahradě pergolu obrostlou zelenou vegetací je snem mnoha lidí. Takové zákoutí je nejen ozdobou zahrady, ale i neocenitelným útočištěm před slunečními paprsky. V parných dnech nám skýtá utěšující chladivý stín, kterému se nevyrovná žádný slunečník ani markýza.

Uznávám, že taková pergola nevznikne ze dne na den a je to běh na dlouhou trať.

Někdy trvá léta, než obroste tak hustě, aby listovím pronikalo co nejméně světla.

Ale pro netrpělivé existuje řešení

Pergola se dá osázet i sezónními popínavkami, nebo dokonce užitkovými rostlinami, které při troše péče ponesou i plody. Mezi takové patří například fazole (viz. obrázek) nebo drobnější druhy tykví (fotogalerie).

m

Popínavých rostlin je nepřeberné množství a každý si může vybrat nejen podle svého vkusu, ale i nároků na stanoviště, kvalitu půdy a samozřejmě oporu, po níž se rostliny popnou.

Jednodušší pro pěstování jsou popínavky, které si poradí samy a vás k tomu nepotřebují (například břečťan, nebo přísavník tříprstý).

m

Břečťan má výhodu, že je stálezený a neopadává.

triprsty

Přísavník tříprstý je opravdový mistr šplhu.

Jiné vyžadují oporu a vyvazování alespoň v počátcích, než zesílí (vistárie, přísavník pětiprstý, klematis, réva, nebo růže).

k

Klematis je vděčná popínavka, která pergolu obroste velmi rychle a krásně ji ozdobí květy.

p

Přísavník pětiprstý potřebuje sice oporu, ale jinak je narposto nenáročný.

Samostatnou skupinou zahradních staveb jsou květinové brány a tunely, které nás těší nejen stínem, ale hlavně záplavou květů a příjemnou vůní, když pod nimi procházíme.

S prvními se můžeme setkat u vrátek a vchodů do zahrad, s těmi druhými spíš v zámeckých parcích, nebo u reprezentativních rezidencí.

A víte co, podívejte se na různé zahradní pergoly, zelená zákoutí a tunely, a možná se příjemně naladíte na víkend.

Zdroj foto autorka: facebook green renaisance, facebook Veranda

Čtěte také:

Reklama